| LexaLexi a întrebat:

am aceeasi problema cu mozilla firefox, google chrome si internet explorer. Atunci cand deschid o fila noua nu mi se deschide pe pagina de google ca inainte ci pe o pagina numita istartsurf. Cum pot face ca sa apara iar google? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| AnimatedSignature a răspuns:

1. STERGE ISTARTSURF DIN REGEDIT.
Intra in buton start > cauta regedit > dai pe HKEY_CURRENT_USER (mareste-l) > Software (mareste-l) si cauta ISTARTSURF SAU ceva legat de el.

2. STERGE-L DIN UNINSTALL A PROGRAM
Cauta in butonul de start > UNINSTALL A PROGRAM > daca gasesti un program care nu-l stii, dezinstaleaza-l. (de exemplu flash-Enhancer, uita-te dupa Istart, si dupa Toolbars (sau altceva)).

3. STERGE-L DEFINITIV DIN CHROME.
(NU PREA RECOMAND DACA VREI SA PASTREZI CELELALTE DATE)
Intra in cele 3 linii de la Chrome, setari advansate si reseteaza Chrome (ATENTIE: PIERZI TOATE DATELE, INCLUSIV ISTORIA DE CAUTARE, SITE-URILE CARE LE-AI ACCESAT, PAROLELE, EXSTENSIILE).

4) UITA-TE PE DESKTOP.
Daca vezi ceva cu nume ciudat, foarte lung, sterge-l din prima.
Sau daca vezi ISTART sau ceva legat de el.

5) IA-TI UN PROGRAM ANTI-MALWARE.
Recomand AdwCleaner.
Il descarci (e gratis) si dai un Scan.

6) Cele 3 liniute de la Chrome (setari) >
"Setați ce motor de căutare este utilizat atunci când se caută din caseta polivalentă" dai pe Google.

Si uita-te si pe imaginile astea: (Ceva similiar, urmeaza-le)
http://prntscr.com/44ke8o
http://prntscr.com/44kew7

| LexaLexi explică (pentru AnimatedSignature):

Multumesc mult pentru raspuns. Toata problema a aparut dupa ce un "prieten" a umblat la calculatorul meu si a facut niste update-uri pe care mi le-au recomandat cei de la avast. Daca nu o sa functioneze nicio metoda cred ca voi reinstala windows-ul.Multumesc inca o data. Mai astept cateva pareri apoi iti voi da o fundita.

4 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

La Mozilla intra la Optiuni ->General ->Pagina de start setare: Foloseste optiune implicita
Apoi intra la Suplimente si dezinstaleaza istartsurf-ul

| gelu1970 a răspuns:

Descarca AdwCleaner.
e free si il rulezi.
dureaza mai putin de 1 minut.
apoi restartezi.
intri in setarile fiecarui browser si pui google ca motor de cautare.
bafta.
te descurci?

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti instala in computer malware anti malware! De asemenea, poti instala iobituninstaller pentru a elimina orice soft nedorit!
http://www.iobit.com/advanceduninstaller.html
http://deletemalware.blogspot.ro/2014/07/istartsurf-virus-removal-help.html