| Sunciel a întrebat:

Am achizitionat de curand primul meu aparat foto, un Canon 1300D(evident nu stiu sa il folosesc prea bine) si am o mica problema cu focusul manual, manualul de instructiuni precizeaza faptul ca dupa ce alegi modul de focus manual este necesar sa iti focusezi subiectul din obiectiv, eu cand fac aceasta chestie aparatul doar da zoom si nu focuseaza deloc. poate este nevoie de alte setari despre care eu nu stiu. Cum ar trebui sa procedez ca sa pot focusa manual si sa nu mai faca zoom? Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Daca nu face focus atunci ar trebui sa ai alt inel de care sa invarti pe obiectiv si care sa se ocupe de focus

daca nu ai asa ceva, atunci in setari ai scos de undeva "auto-focus" care e pus in ideea ca poti sa iti iei un obiectiv cu focus manual

deci cauta focus in manual/setari/pe internet!