| Emima27 a întrebat:

Am achizitionat de curand un Samsung Galaxy J3 si vreau sa am grija de bateria lui cat mai bine, ca peste 2-3 ani inca sa functioneze ca lumea. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu utiliza telefonul in timpul incarcarii. Daca l-ai utilizat mai intens si bateria s-a incalzit da-i timp sa se raceasca si nu-l pune imediat la incarcat. Apelurile lungi si jocurile incalzesc foarte tare bateria. Nu lasa telefonul in soare si incearca sa ai grija de incarcatorul original.

Daca ti se strica bateria poti sa-ti cumperi una noua, eu mi-am schimbat bateria telefonului si incarcatorul acum 9 luni si nu am vazut mare diferenta intre piesele originale si acestea. Imi tine bateria la fel de mult.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In mod normal bateria de la telefon se schimba la 2 ani sau chiar mai putin. Ca tine mai mult, asta este altceva.
Uita-te si pe site-ul acesta: http://www.giz.ro/......ete-16215/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateria Li-Ion(a telefonului tău) nu are așa un mare efect de memorie. Într-adevăr este bine să o încarci când ajungi sub 20% și, eventual, să eviți încălzitu. Dar sincer la faza cu încălzitu o să ajungi să nu te mai bucuri de telefon, că așa se încălzește mereu când te uiți la Youtube sau joci jocuri. Folosește telefonul ăla nu mai du grija bateriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spal-o in fiecare seara in apa la temperatura corpului.

| Alexul99 a răspuns:

Lasa-l la incarcat peste noapte, fara sa il scoti si sa il bagi la incarcat de zeci de ori, odata ce l-ai pus la incarcat, acolo sa ramana pana cand e full.
Fiecare incarcare a bateriei scade si durata de viata a acesteia, dar nu ai de ce sa iti faci atatea griji, pana la urma e doar o baterie, si sigur te tine 1-2 ani, oricum ai folosi telefonul.
Dar pe bune acum, o alta baterie nu sare de 70-100 de lei.
Nu vad de ce toata lumea se streseaza atat sa nu uzeze bateria laughing.
Pana la urma ti-ai luat un telefon ca sa te bucuri de el, nu sa stai cu grija bateriei.

| SerhanulSo a răspuns:

Nu lasa bateria niciodata sa se termine de tot si nu lasa niciodata sa se incarce 100% pentru ca daca se descarca nu mai are tensiune si daca e prea incarcat o sa fie prea multe tensiune si nu o sa te tina bateria si la un momendst o sa moara bateria si va trebuii schimbata am patit-o si cand se incarca lasa-l la incarcat nu il folosi