| Momoiso a întrebat:

Buna!
Am atat o intrebare cat si o nelamurire si ca sa fiu si mai exacta: am participat la un concurs, totul bine si frumos, pana aflu ca un alt "personaj" de acolo are acelasi ip ca al meu. Aici apare nelamurirea mea: cum poate altcineva care nu a avut acces la calculatorul meu sa aiba fix acelasi ip cu mine? Am vorbit cu respectiva persoana si am aflat ca facuse anumite comentarii de la munca, unde calculatorul face parte dintr'o retea de calculatoare si este singurul care are internet pe el si la care mai este conectat si un laptop. Acum ma intreb daca acest lucru poate aduce o eroare in sistem. L'am pus pe administratorul acelui blog/ site sa verifice de mai multe ori ca sa nu fie vreo greseala de la el, insa nu este nici una. Aveti idee care ar fi cauza?
Multumesc frumos! ^_^

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

TU la munca pana sa "iesi in internet cu semnalul" ai un router(echipament de retea) in fata. Calc tau cat si al persoanei care a facut comentarii se afla in spatele acelui router. Cum routerul are un singur IP de exterior si tu si acea persoana aveti acelasi IP de exterior cu cel al routerului ca doar va aflati in spatele lui.
Insa la calc voastre aveti Ip-uri diferite si in special de forma: 192.168.0.101 respectiv 102 110...
Deci acea persoana e unu/o coleg/colega de a ta.
Daca esti curioasa si despre alte lucruri faine trage un ochi si aici: http://www.tutorialepc.ro

| Momoiso explică (pentru jabiilord):

Pai aici ar mai exista o mica problema...respectiva persoana este din alt oras, eu nu am nici o legatura cu el/ea, deci nu are cum sa'mi fie coleg de munca( mai este pana ajung eu acolo). Si mi se poate spune vreo rezolvare? Cum as putea eu demonstra ca suntem 2 persoane diferite, ca sunt 2 ip'uri?

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Pai respectivul administrator daca ar vrea sa se uite prin log-uri () s-ar putea sa gaseasca pentru acelasi IP ceva diferente ca:
sistem de operare, browser folosit, rezolutie la monitor, vers de java, vers de flash player etc