| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Am avut 2 baterii externe si una am scapat-o jos si s-a stricat (nu s-a avariat atat de tare incat sa afecteze si bateriile din interior, ci doar nu mai are contact inauntru). Credeti ca pot cupla bateriile din bateria externa stricata la cele din bateria functionala? Si in acest fel sa dublez puterea

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Le poti cupla, dar daca nu au amandoua exact aceeasi capacitate (si nu doar nominala ci si reala) si acelasi voltaj cand le cuplezi, pot sa se strice (asta in cel mai bun caz).

In principiu, numai bateriile facute in acelasi lot se pun in paralel.

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Rd79):

Vorbesc de doua baterii GEMENE laughing. Deci ar trebui sa functioneze. Inca ceva. Nu stiu exact ce liță sau sarma sa pun prelungire. Adica ce material...

| Rd79 a răspuns (pentru Marjanovic_Alexandru_1998):

Chiar daca sunt gemene, daca nu sunt gemene de tot (adica sa fie din acelasi lot) si cand sunt cuplate sa fie amandoua incarcate la fel, e posibil sa ai probleme.

Le poti lipi tab-urile intre ele, banuiesc ca au asa ceva, nu?