| anonim_4396 a întrebat:

Am creat un video pe Power Director, dar când vreau sa îl postez pe YouTube îmi spune ca nu e salvat cum trebuie adică cu.MOV
.MP4
.AVI și multe altele, ce trebuie sa fac sa îmi pot salva videoul cu MP4, unde trebuie sa intru?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Extensia pds se foloseste la proiectele lucrate si salvate prin Power Director.
Ar trebui ca aplicatia sa aiba o posibilitate de a exporta proiectul intr-un format video cunoscut.
Procedeaza ca in tutorialul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=ekuxkrPORNk

| 13AlinaM a răspuns (pentru dannyel86):

Mulțumesc mult!

| 13AlinaM a răspuns (pentru dannyel86):

Am reușit sa încărcat video ul dar nu stiu de ce mi s-a încărcat VR, cum pot sa îl pun normal? Sa nu se mai miște imaginea când mișc și telefonul

| dannyel86 a răspuns (pentru 13AlinaM):

Daca e incarcat pe Youtube, trebuie sa vezi optiunile de editare video ale clipului respectiv de pe site. Unele efecte sunt aplicate automat de Youtube, dar cred ca se poate renunta la ele din setarile de prelucrare video.

| 13AlinaM a răspuns (pentru dannyel86):

Am rezolvat, mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

.mov e un format puternic depasit de ani buni
a fost initial NUMAI pe Apple si apoi pe niste camere
in ziua de azi pana si Apple a trecut pe.mp4
Power Director ala chiar nu are "save as".mp4? e adus la zi?

| 13AlinaM a răspuns (pentru Bizon95):

E la zi, când salvez video ul îmi pune.pds și pe YT. Nu merge, de pe Pe iPad ma gândesc ca nu exista Power Director
Ce sa fac ca sa modific video ul in MP4?

| 13AlinaM a răspuns (pentru Bizon95):

Nici măcar nu ma lasă sa selectez MP4, e automat.pds

| 13AlinaM a răspuns (pentru Bizon95):

Sau dacă chiar nu se poate cu PD, ce programe îmi recomanzi?

| Bizon95 a răspuns (pentru 13AlinaM):

Ti-a raspuns dannyel86... eu nu stiu editare video si programe de editare video, dar am idei generale de calculatoare, iar daca tu salvezi intr-un format intern al respectivului software, ala e recunoscut numai de respectivul software (PD) si in PD o sa vezi mult mai multe chestii (layere, obiecte, etc.) ca sa poti sa faci reeditare (asta e ideea generala a unui format intern)

insa tie iti trebuie un format generalizat, deci ori are "save as"
si apoi selectezi formatul in care vrei sa il salvezi (de obicei e chiar sub numele fisierului)... Photo Shop asa face (nu trebuie sa dai export)

ori undeva in meniul "File" ar trebui sa ai export si acolo sa poti sa selectezi formatul video dorit (adica  .mp4)

| 13AlinaM a răspuns (pentru Bizon95):

Mulțumesc! ☺️

| Bizon95 a răspuns (pentru 13AlinaM):

Cu placere!