| BobitaDePiper a întrebat:

Am cumpărat acum un aparat second Nikon Coolpix L330, eu nu am mai avut aparat pana acum dar nu știu dacă e prea bun sau nu. Pot pune alt obiectiv la el? Imi puteți da niște sfaturi?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu schimbi nimic, il folosești așa cum e, e o sculă bunicică

| BobitaDePiper explică (pentru sierra1):

Mersi happy

| sierra1 a răspuns (pentru BobitaDePiper):

Să fii iubit!

| NLS a răspuns:

La aparatele compacte si bridge obiectivul nu se poate schimba/inlocui cu un altul, precum la mirrorless si DSLR.
Modelul tau face parte din clasa bridge (se refera la "trecerea" de la compacte la DSLR).

La ce pret l-ai achizitionat?

La inceput foloseste l putin pe modul auto, insa daca doresti sa scoti untul din el, invata ce reprezinta valoarea ISO, deschiderea maxima a diafragmei (apertura, f-stop sau f-number), timp de expunere, profunzime de camp, etc... Si incearca sa folosesti mai incolo modul manual.

Nu garantez ca o sa-ti iasa de la inceput, dar daca te straduiesti, cu sigurante vei trage cadre mai interesante si mai artistice dupa cateva luni.
Daca doresti un pdf cu explicarea (in romana) mai multor notiuni ce tin de alcatuirea aparatelor foto, scrie-mi pe privat.

| BobitaDePiper explică (pentru NLS):

L-am luat cu 200 lei, și e ca și nou, nu are zgârieturi
Mi s-a părut un preț foarte bun