| Yasmina05 a întrebat:

Am cumpărat de curând un laptop Asus A541N preinstalat cu Endless Os. Am primit la el un dvd cu windows 10 pe el. Problema e ca laptopul nu l găsește și nu apare în boot priority, ce ar trebui sa fac? *țin sa menționez ca nu mă prea pricep*.

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ai primit un raspuns corect (zic eu) de la @Salontanul pe cealalta intrebare (aproape) identica.

| ziftode a răspuns:

Trebuie sa ai o tasta de boot order
sau a intrii in bios si modifici de acolo boot order

din pacate, in momentul asta e la moda UEFI, care e noul model de bios, si care e o laba trista gandita sa produca confuzie, pentru ca singurul lucru la care e bun e sa asigure boot-ul de pe device-uri mai mari de 1.5T care nu pot fi partitionate MBR, iar in rest e plin de bug-uri si o tona de limitari de bootare, doar D'AIA!

stiu ca te-am bagat in ceata, insa cred sincer ca asta e problema la tine, asa ca sapa tot bios-ul dupa uefi si boot legacy, sau du-te la un specialist, ca e o problema absolut tampita, dar e totusi o problema

| MagicOneT a răspuns:

Https://support.endlessm.com/......ndless-OS-

Poate te ajuta, in mod normal ar trebui sa-l gaseasca, sa apara.

Daca totusi nu apare, baga windows 10 pe un USB (stick) si instaleaza-l simplu, neactivat. Dupa ii bagi codul de pe spatele dvd-ului pe care ai windows-ul.