| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o Memorie Kingston ( http://www.pcgarage.ro/......gb-usb-30/ ) si vreau sa pun un video MKV de 5.27 GB pe el si nu ma lasa! De ce imi apare asta si ce pot sa fac?
http://s16.postimg.org/k2amx9cn9/kingston.jpg

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Probabil memoria e formatata in format fat32 care suporta fisiere sub 4GB.

Daca aparatul unde e folosita memoria, citeste si ntfs, atunci se poate formata memoria in format ntfs. Daca nu merge decat in fat32, atunci trebuie recodat fisierul video sa fie sub 4GB sau impartit in 2 fisiere video.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

1. cum aflu in ce format e formatata?
2. cum o formatez pe invers?

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Gata am vazut e pe fat 32!
incerc s-o bag pe ntfs.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Sa-ti dea D-zeu sanatate! laughing am formatat-o. acum merge sa pun MKV de 5 gb! sa vedem daca merge si la tv...

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa mearga si cu ntfs.
Daca nu merge la tv, atunci memoria trebuie formatata din nou in fat32 iar filmul trebuie ori impartit in 2 bucati, ori trebuie recodat cu o compresie mai mare ca sa fie sub 4 GB.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Kingston DataTraveler Locker+ G3 8GB cu criptare hardware USB 3.0 pare ceva mai nou si mai complicat. Cred ca din cauza codarii nu e recunoscut.

| halogen001 a răspuns:

Http://www.kingston.com/en/support/technical/products?model=DTLPG3

Codarea e inclusa in circuitele stickului de memorie si nu poate fi eliminata:
"Can this secure USB flash drive be formatted to work as a standard USB drive or the security be disabled to remove the password requirement?
This drive is designed to be 100% encrypted. The security is built into the drive and cannot be removed or disabled.
FAQ: KDT-012914-PRV-04"

Cred ca nu va merge la tv modelul asta de stick cu codare interna. Mai sigur pentru tv e un stick pe USB2.0 simplu.

5V / 500mA e tensiunea si intensitatea furnizata la mufa USB a televizorului, deci merge fara probleme orice stick de memorie, intrucat au consumul sub 500mA. Nu stiu daca merge un hard disk extern fara alimentare separata - s-ar putea sa aiba nevoie de mai mult curent.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Multumesc!