| beni97 a întrebat:

Am cumparat un stick de memorie Kingston 100 G3 de 16GB dar cand incerc sa pun pe el o filmare de vreo 6GB imi spune ca e prea mare. Care poate fi cauza? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Stick-ul e formatat in sistem FAT32 care are limita de 4GB la fisiere, deci solutiile ar fi:

1-impartirea filmului in 2 parti mai mici de 4GB fiecare (cu avidemux - copiere directa si pastrarea formatului de film) sau

2-formatarea stickului in format NTFS

| beni97 explică (pentru LinxCont):

Multumesc frumos de ajutor!

5 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Trebuie sa il formatezi in format NTSF pentru a adauga fisiere de peste 4 gb, Daca l-ai formatat si ai bagat in pc sau laptop. nu trebuie sa il scoti direct din USB, trebuie sa te duci la setari, si sa dai safety remove hardaware. pentru a pastra fisierele in siguranta, altfel risti sa iti pierzi stickul. de fiecare data trebuie aceasta metoda. doar daca este in format NTSF

| Petripetri a răspuns:

Da i formatare si da i sa l vada fat 32

| MAX4456 a răspuns:

Incearca sa ii dai format.Da click dreapta si acolo or trebui sa scrie "format". Fiindca e un USB de 16GB cel mai bine ai alege formatarea FAT32 sau NTFS, depinde. Daca vei dori vreodata sa folosesti USB-ul pentru o reinstalare, foloseste formatul NTFS, altfel, mai bine FAT32. Oricum nu te ingrijora,poti schimba asta oricum.

Daca nici asta nu a rezolvat,fa in acest fel:
Deschide "computer management" (da search in bara de jos) - si fii sigur ca ai bagat USB-ul
Acceseaza "disk management" (sub "storage").La un momendat, vor aparea toate spatiile de stocare pe care le ai - hard drive, USB, CD etc.

Bun, uite-te la USB, daca vezi acolo 2 partitii (partitiile fiind mici patrate cu o culare diferita in banda de sus) inseamna ca tu in momentul ala folosesti o singura prtitie - adica nu tot spatiul de stocare al USB-ului. Tipic ar fi sa vezi o partitie cu numele de "unallocated", cu o banda neagra sus.Asta inseamna ca acel spatiu exista pe USB, dar nu este folosit.

Ca sa repari asta, deschide "cmd" si fii sigur ca il deschizi cu drepturi de administrator (click dreapta - "run as administrator").o sa scriu fiecare comanda pe care trebuie sa o transcrii cu o linie in spate

-diskpart
-list disk

De indata ce scrii "list disk" acolo va aparea toate spatiile de stocare pe care le ai, notate de la "disk 0","disk 1","disk 2" si asa mai departe, depinde de cate spatii de stocare ai.Acuma uite-te la spatiul total ("size").De acolo poti sa iti dai seama de ce este vorba.Sa spunem daca ai un hard drive de 200gb, un usb de 16gb si un cd de 4gb, vei alege disk-ul care are scris la "size" "16000mb" sau "16gb",pe undeva pe langa.Bun acum uite-te la "numele" USB-ului (tab "disk ###"). Daca sa spunem numarul de la USB-ul tau e "disk 1", atunci scrii asa (FII SIGUR CA INLOCUIESTI NUMARUL DISKULUI PE CARE IL DAU CA EXEMPLU CU CEEA CE SCRIE PE CMD CA FIIND USB-UL TAU, E UN LUCRU FOARTE IMPORTANT, DACA ALEGI DISKUL GRESIT, CUM AR FI SA SPUNEM HARD DRIVE-UL TAU, POTI SA STERGI TOT CE AI!) si scrie asa:

-select disk 1
-clean

Asteapta sa se termine comanda (o sa se termine de indata ce apare mesajul "diskpart has succeded in cleaning the disk" SI vei putea sa scrii o comanda noua (va aparea un mesaj "DISKPART>_")Pana ce nu ai capabilitatea sa scrii o comanda noua (cand apare mesajul din paranteza), sa nu inchizi cmd-ul.Bun de indata ce s-a terminat, vei avea 16gb de spatiu nealocat ("unallocated data"). Acuma du-te inapoi la computer management, selecteaza USB-ul si da click-dreapta pe tabul"unallocated" (care acum ar trebui sa ocupe tot spatiul alocat USB-ului - 16gb) si selecteaza "new simple volume". Acuma se va deschide un alt program.Fa ce setare vrei tu acolo (recomand sa alochezi tot spatiul pe care il ai pe USB pe acea partitie) si de indata ce termini ar tebui sa mearga.

Nu ai inteles? Urmareste videoul asta: www.youtube.com/watch?v=hDI8YHhCwhQ (e in engleza)

| willboy a răspuns:

Vezi ca nu cumva stikul sa fie formatat fat sau fat32 astfel nu poti copia fisiere mai mari de 1gb. Daca este asa formateaza din nou dar ntfs