| PrsRaluca a întrebat:

Am de formatat un memory stick, iar pentru asta trebuie sa aleg intre sistemele de fisere NTFS si FAT32. Care e diferenta dintre cele doua?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Diferentza intre cele 2 e ceva mai greu de explicat, e legata de felul cum sunt salvate informatiile in zona de memorie, de cat spatiu ocupa fiecare, o informatie care o stochezi poate ocupa mai mult pe o partitie FAT32 decat pe o partitie NTFS.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai de ales ce ai de ales, dar ntfs e recomandata doar pentruun disc dur, nu si pentru stick. Fat32 este recomandata pentrustick sau ssd-uri

| PaulCCraciun a răspuns:

Partitiile NTFS au un timp de lucru ceva mai rapid fata de FAT32. mai poti citi aici:http://www.roportal.ro/discutii/topic/8701-ntfs-sau-fat32/