| anonim_4396 a întrebat:

Am doua intrebari legate de Facebook:
1. Nu merge sa imi schimb anul de nastere. L-am schimbat de cateva ori (ca aveam mai putin de 13 ani cand mi-am facut contul, apoi am pus anul meu real, dar dupa l-am schimbat inapoi cu cel fals, pentru ca avand sub 18 ani nu imi puteam pune postarile la "Public" si eu am vrut sa fie publice), dar acum vreau sa mi-l pun pe cel real si sa il las asa. Mentionez ca a trecut destul de mult timp de cand mi-l schimbasem. E posibil sa nu il mai pot schimba deloc? Am facut si o cerere de schimbare a anului, dar nu am primit niciun raspuns.
2. Cum pot sa nu mai am urmaritori? Alta metoda in afara de a le da block. Stiu ca le pot da unblock dupa, dar sunt prea multi ca sa stau sa le dau la fiecare in parte.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai schimbat de prea multe ori datele contului si acum te au blocat ei, nu ai alta solutie decat sa ai rabdare poate anul viitor te deblocheaza ei cand vor avea chef.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai deja a trecut mult timp de cand n-am mai schimbat-o. Cred ca vreo 2 ani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Pai dai la Profil -> Despre -> Informatii generale si de contact -> dai la data nasterii si o schimbi. Poti apoi sa selectezi cine sa o vada (publica sau nu).
2. Legat de urmaritori, poti doar sa alegi cine poate sa iti urmareasca profilul sau nu. Dai la Setari si confidentialitate (dreapta sus) -> Setari -> Postari publice -> Si la "Cine ma poate urmari" poti sa alegi daca vrei doar prietenii sau toata lumea.

Numai bine! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Stiu cum se schimba data nasterii, dar e optiunea blocata la mine. Nu ma lasa sa selectez. Iar la urmaritori stiu ca merge sa fac cum ai spus tu, dar eu as fi vrut sa imi pun in continuare postarile public, dar sa nu le apara urmaritorilor. Adica sa le pun pe public doar ca sa le poata vedea persoanele care intra pe profilul meu, dar nu sa le apara pe "Acasa" celor care ma urmaresc. Multumesc oricum. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pe acasa oricum o sa le apara, ca sunt prietenii tai, dar la cate persoane urmaresc ei... nu crede ca le apare fix postarea ta prima. Plus ca am vazut, in general doar persoanelor cu care vorbesti si interactionezi mai mult pe Facebook le apar aceste postari primele.

Atunci, la data de nastere chiar nu ai ce sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Prietenilor vreau sa le apara postarile mele, dar nu si persoanelor care ma urmaresc, dar pe care nu ii am la prieteni. Am rezolvat asta pana la urma, am gasit in setari unde mi-ai spus. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ai reusit happy

La Facebook nu prea poti modifica asa chiar orice, poti sa alegi ca profilul tau sa fie vizibil pentru prietenii tai, prietenii prietenilor sau public. Stiu inainte ca puteai sa il personalizezi tot acolo, sa apara pentru toti, mai putin persoana x sau y. Acum nu stiu daca mai merge asa.
Dar in rest... nu prea ai ce sa faci, alte setari... doar acestea sunt big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Așa va rămâne, până vor ei (de obicei, FB iti dă dreptul la două-trei încercări de schimbare a numelui și a datei de naștere, dar dacă oamenii nu sunt hotărâți, ori nu se regăsesc in nicio identitate, FB restrictionează acest drept de a-l modifica, după bunul plac, la nesfârșit).
Avantaj: poți să-l setezi incât să fie secret, și să-l vezi doar tu.
Dezavantaj: 1. Nu poți posta public, dacă esti minor. 2. Dacă FB ți-l dezactivează pentru verificarea identitatii si nu poți face dovada că folosesti acelasi nume si prenume in viata reală, iar data de nastere și anul nu coincid, poți să-i spui adio contului.

2. Cum să opresti viitorii (posibili) urmăritori:
Setari→ Postari publice→ Cine mă poate urmări→ bifezi: Prieteni
Vezi și aici:
https://www.businessinsider.com/how-to-remove-followers-on-facebook

| NotNamed a răspuns:

Din cate stiu poti schimba anul nasterii simplu dar daca ai o varsta minora pe Facebook si vrei sa treci pe cea matura nu te va lasa. Daca ai incerca sa schimbi data cu tot cat sa rezulte ca ai 17 ani si peste câteva zile sa implinesti 18 ani poate asa pacalesti sistemul si te va lasa.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

E invers la mine. Am trecuta o varsra matura pe Facebook, dar eu am 16 ani. Problema e ca e blocata optiunea, nu merge sa o schimb deloc. Uite cum imi apare: https://prnt.sc/wac750

| Onisim10 a răspuns:

Schimbați contul de Facebook.

| anonim_4396 explică (pentru Onisim10):

Mai bine las anul nasterii pe privat decat sa imi fac alt cont. laughing