| Lazar_Monica_1995 a întrebat:

Am incercat sa conectez televizorul la laptop printr-un cablu HDMI, dar nu mi se detecteaza televizorul. Imi poate da cineva niste sfaturi?

1 răspuns:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Nu ai spus ce televizor folosesti, sa spunem ca e unul de ultima generatie; pe spate lui vei gasi o eticheta pe care ai trecut modelul si alte date tehnice. Iti ei datele de acolo si cauti pe pagina producatorului modelul tau. Dupa ce ai gasit acel model iti iei de acolo update-ul de firmware (gasesti in manualul de utilizare cum se face update-ul de firmware). Il pui pe un stick usb, pe spatele tv-ului ai o mufa usb ( stiam ca trebuie sa ai tv-ul deconectat de la orice- retea, tv ...si ce conectari mai ai pe acolo. Numai alimentarea la 220v si stick-ul usb cu update-ul de firmware (care se face din telecomanda). Dupa ce iti spune ca ai reusit update-ul de firmare, inchide si deschide tv-ul. Conectezi computerul la tv, ar trebui sa functioneze. Daca ai xp pe computer verifica daca este compatibil pentru conexiune, exista posibilitatea sa-ti ceara win7 sau win8 pentru a te conecta la tv (depinde de producator); pentru xp iti poate cere si alte chesti pentru instalare. Vezi ce recomanda producatorul tv-ului. De asemenea, sa i setarile necesare facute din computer.