| Flavyy124 a întrebat:

Buna, am incercat sa instalez windows 7(ulterior si 10) si cand ajung la partitionare,, no device drivers were found". Am incercat chestia cu,, diskpart, disklis, create partition primary..." in cmd dar nimic. Am pus pe stick niste utilitare drivere de la Intel, nimic. Am zis ok, instalez ubuntu. La partitionat tot asa... ce sa mai fac? Ii lipseste ceva in el la partea de hardware oare? Ceva sfaturi in afara de chestiile de pe Youtube cu diskpart in cmd ca le-am incercat. O ZI BUNA!
https://ibb.co/KFy42ZT

8 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare Flavyy.
Am intampinat si eu aceasta problema legată de instalarea windowsului ( pe windows 7 ) cu un stick Bootabil făcut prin programul rufus.
Ca sa rezolvăm aceasta eroare, să i dăm bypass, intra in setup. Faci toate lucrurile pana in momentul in care apare eroarea pe ecran. În momentul în care îți apare "no device drivers were found". ", trebuie să scoți stick u din usb port. ( Tin sa mentionez ca nu va deranja cu nimic acel setup ). Acum, dupa ce ai facut asta, apesi pe butonul,, OK" si revii din nou la meniu. ( cu sticku scos ).
După ce ai ajuns inapoi in meniu cu sticku scos, trebuie să apeși next next pana ajungi chiar aproape de eroare, dai next si bagi repede sticku si ai sa vezi că ai rezolvat.

Pe scurt.
Ajungi în momentul erorii cu sticku, apesi OK " confirmând eroarea), scoti sticku, ajungi în meniu, dai next, next pana aproape de eroare, și bagi repede sticku si poc next.

E foarte usor. Dacă ai probleme, si tot n ai reusit, AlaSwek03043#5424 pe Discord.

Cheers si baftă!

| Zuzu1991 a răspuns:

Doua windows si ubuntu, odata e rahat se intampla (win 7... lipsa drivere) a doua oara, coincidenta (win 10 plin de drivere, dar nu inseamna ca le are pe absolut toate) dar a 3a oara e actiune inamica, Ubuntu are toate driverele incorporate in kernel si ce nu vede, NU EXISTA

deci, ai probleme cu storage
verifica in bios daca vede vreun device de storage, daca nu, c'est la vie, service te mananca
daca il vede in bios, atunci ai un controller al dracu' de exotic, si v-a trebui sa te masochesti cu drivere puse separat pe stick si in poza aia a ta sa dai browse si sa le incarci

| Frank51 a răspuns:

Nu se potrivește Windows-ul instalat cu modul de operare din bios. Când instalezi Windows cu Rufus de exemplu, poți alege sa o faci gpt sau MBR, iar în bios poți alege ide sau ahci, ca să nu îți mai dea eroarea aia trebuie sa instalezi cu gpt și modul din bios să fie ahci.

Bula
| Bula a răspuns:

Procedura este relativ simpla.
a. Calculatorul porneste de pe prima unitate aflata pe lista de prioritate la boot-are, in BIOS.
b. Pe parcursul instalarii de pe CD /DVD, Windows face restartari, dupa care poate avea de kit-ul de instalare.

Rezolvarea este astfel:
1. Se introduce stick-ul boot-abil intr-un port USB
2. Se porneste unitatea si se intra imediat in BIOS /UEFI, sectiunea prioritate pentru boot-are.
3. Se pozitioneaza prioritatile astfel
- prima pozitie: stick-ul cu kit-ul de instalare
- a doua pozitie: unitate CD/DVD (daca ai montat in unitate)
- a treia pozitie: hard disk-ul pe care doresti sa instalezi Windows-ul.
Se salveaza noua configurare la iesirea din BIOS /UEFI. Calculatorul se va restarta.

In acest fel, boot-area se va face de pe stick, iar dupa terminarea instalarii il vei scoate.

Daca hard disk-ul sau stick-ul nu se vede in BIOS, atunci ai problema de hardware, care trebuie tratat in alt capitol.

| Flavyy124 explică (pentru AlaSwek):

Tot nimic crying

| NLS a răspuns (pentru Flavyy124):

Ai facut ce a zis Frank51?

Trebuie sa vezi ce fel de BIOS ai, sa folosesti Rufus cand creezi stickul
Acolo alegi MBR, daca ai BIOS clasic,
sau GPT, daca ai UEFI.
Iar in partea de jos, schimba sistemul de fisiere din FAT32 in NTFS.

Indiferent ca ai BIOS sau UEFI, verifica sa fie setata unitatea de stocare pe AHCI in loc de IDE,
Suplimentar, daca ai UEFI, vezi sa fie setat modul UEFI, in loc de Legacy (BIOS).

| Flavyy124 explică (pentru NLS):

Https://ibb.co/0CVV0V0
Ce si unde sa apas daca vrei sa ma ajuti, te rog!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Flavyy124):

Intra in "Advanced Bios Features" (apasand tasta Enter), probabil acolo vei gasi ceva de genul "Boot Order Settings". Mergi pe el (din tastele-sageti) si apesi iarasi Enter. Acolo vei gasi lista de ordine a unitatilor, pentru pornire. Sistemul va porni de pe unitatea care este prima pe lista. Daca acolo nu gaseste sistem de boot-are, atunci va incerca cu urmatoarea de pe lista etc.

In meniu, miscarile se fac astfel:
- Intrarea intr-un submeniu se face apasand tasta Enter, iar iesirea prin tasta Esc.
- Miscarile se fac cu tastele-sageata sus-jos-stanga-dreapta.