| BaltatuFlorin a întrebat:

Buna, am instalat o aplicatie care avea un virus.Virusul nu putea fi dezinstalat si mai pe urma reseta pc-ul(laptop) cand l-am deschis ecran alb nimic nu putea fi apasat. Am incercat sa reinstalez windowsul dar cand apasam sa accesez stickul ma bag in desktop, acum imi da eroare cu fata trista si nu pot face nimic.Sistemul de operare este windows 10 ajutor va rog am incercat sa intru in safe mode nu merge.Credeti ca a fost compromis?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai pornit laptop-ul de pe hard disk si stick-ul a fost bagat in laptop, atunci ai mari sanse sa fi fost infestat cu virus si stick-ul!
Daca instalezi de pe stick-ul virusat, atunci sa infestezi din nou cu virus laptop-ul!

Pentru reinstalare, trebuie sa-ti prepari din nou kit-ul de instalare pe un ALT calculator, curat!
Dupa ce ai kit-ul de instalare Windows pe stick-ul curat si nevirusat, trebuie sa intrii in BIOS, setezi stick-ul sa fie primul pe lista de boot-are, salvezi setarea, dupa care laptop-ul sa boot-eze de pe stick-ul de instalare.
De aici instalarea se va face formatand partitia Windows-ului (Chappy, dupa care se continua instalarea pe acel spatiu.

6 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Este posibil ca datele de pe stick-ul cu windows sa fie corupte sau windowsul a fost copiat incorect pe stick si nu este bootabil. Pe pc ul unui prieten descarci windowsul si cu rufus faci o copie noua.

| cfrtobias a răspuns:

Practic tu ai ai dat accept la virus? poate scanezi cu malwarebytes sa vezi sa stergi daca merge

| BaltatuFlorin explică (pentru cfrtobias):

Am am precis ca nu pot intra in dekstop si tu imi spui sa instalez malwarebytes.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Pui stick-ul, dai restart la laptop, intri in bios si poti incerca ce iti pofteste inima. Daca nu stii, cauta pe yt tutoriale. Ai grija la virusi!

| BaltatuFlorin explică (pentru MaRIAN9889):

Ai citit tot mesajul am spus ca am incercat deja varianta si nu ma lasa

| MaRIAN9889 a răspuns (pentru BaltatuFlorin):

Nu ai scris ca ai intrat si in bios.