| annnna1234 a întrebat:

Am instalat un router wireless de la TP-Link acum cateva zile si zilnic mi se deconecteaza netul si apare pe linia dintre computer si "network 3" un triunghi galben cu semnul exclamarii si pe linia dintre "network 3" si internet un x rosu. Dupa ce dau sa diagnosticheze problema imi apare : "The default gateway is not available" Ce reprezinta asta si cum pot rezolva? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Incearca sa setezi folosind cablul de la provider direct in pc/laptop. Daca merge, reconfigureaza router-ul.
Daca nu merge nici asa, e ceva de la ei

| annnna1234 explică (pentru sltlp):

Cablul este direct in pc. Dar aveam un cablu de retea cat.5 mai vechi si il folosesc pe acela, nu pe cel de la router deoarece este mai lung. Poate fi asta o problema chiar daca este acelasi tip de cablu?

| sltlp a răspuns (pentru annnna1234):

Nu cred ca asta e problema.