| David23445 a întrebat:

Bună, am instalat Windows 10 și nu mă pot contacta la wi fi și la sunet, ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Ai nevoie sa instalezi driverele.

Sugerez site-ul : https://driverpack.io/en/foradmin
Pachetul pentru DriverPack Offline Network intai, ca sa rezolvi internetul, apoi DriverPack Online cand ai Wi-fi sa instalezi sunetul.

49 răspunsuri:
| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Îmi zice nu sunteți conectat

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

La sageata de download, daca dai in jos de sageata iti apar mai multe surse. Am pus linkul dar se pare ca site-ul nu vrea sa-l publice, probabil dureaza pana il verifica un moderator sau ceva.

Dai download de pe unul din acele site-uri are intre 600-700mb arhiva. Dupa ce descarci, o dezarhivezi si o muti pe stick. Apoi bagi stick-ul in laptop si instalezi driverul de wifi de pe stick.
Dupa ce bagi wifi, poti sa bagi DriverPack Online si instalezi restul de drivere.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Ok

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Daca nu te descurci sa folosesti programul, cauta "How to use Driverpack Solution" pe Youtube.

Eu am pus initial un link, dar m-a luat TPU la amenintari ca postez piraterie, cu toate ca DriverPack Solution este free.

Ma bag la somn, sper sa rezolvi, verific dimineata.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Ok noapte bună

| zilog a răspuns:

Poți să scapi din robia Microsoft și să treci pe UBUNTU că la ăsta nu îti trebuiesc drivere nimic merge din prima impecabil

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Am rezolvat cu netul mai am de rezolvat sunetul dar o să o fac dimineața

| Brizbriz a răspuns:

Iti pui fir, dai windows update si poate, poate iti rezolva problemele

saaaaaaau, te lasi de sportul asta si apelezi la un specialist

| oglindasultanului a răspuns:

Folosesti o memorie externa sa downloadezi driver de wi-fi de pe net daca nu-l ai pe cd, dar wi-fi trebuie sa il ai pe cd, daca folosesti stick la pc. Apoi te folosesti de internetul din pc sa gasesti ce drivere mai ai nevoie.

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Ok, astept noutati.

| Trixt3r a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca windows-ul nu a putut sa instaleze placa de sunet inseamna ca nu are drivere pentru placa de baza, placa de retea LAN face parte din placa de baza la fel ca si placa de sunet - Un cablu de net nu il ajuta.
Toti trebuie sa invatam de undeva, daca omul are initiativa, nu-i nevoie sa mearga la specialist.

| Trixt3r a răspuns (pentru zilog):

Eu pe linux as sugera RedHat si nu Unbutu, pentru ca unbutu este limitat rau.
https://www.redhat.com/en

| Brizbriz a răspuns (pentru Trixt3r):

Lol dude, amesteci mere pere si visine
driverele placii de baza sunt NUMAI cipsetul
placa de sunet are propriile drivere, care NU au nici o legatura cu placa de baza si care pe windows update o sa le vada separat
exact la fel si placa de retea cu fir, care DE ASEMENEA are o probabilitate FOARTE MARE ca windows-ul sa gaseasca nativ driverele (cel putin din experienta mea)

iar tu, de fapt, confunzi serios, faptul ca in momentul in care iei o placa de baza, primesti un cd care contine drivere pentru toate componentele de pe placa aia de baza, ei bine, pe net, asta nu se aplica, si daca te duci pe site-ul producatorului placii de baza e o probabilitate MARE sa iti dea fiecare driver separat, si CREDE-MA CA AM ***INJURAT*** DE MULTE ORI faptul ca trebuie sa dau 5 trilioarde de click-uri pentru fiecare driver mai maruntel decat ala de dinainte crying

| Brizbriz a răspuns (pentru Trixt3r):

Red HOIT e pe bani
Feciora e pe gratis (facuta de Red HOIT)

Ubuntu e la fel de "nelimitat" ca orice open source Linux... nu stiu DELOC la ce te referi ca e "limitat"

PS de ce spun Red HOIT, ei bine, pentru ca am citit odata, pe vremuri documentatia de sig11 aka segmentation fault, si scria ca apare daca:
1. hardware error
2. not enough memory and swap
3. red HOIT 6. x
NU o sa uit niciodata asta, pentru ca pe vremea aia Red HOIT-ul era pe gratis, dar faceau bani din support tehnic (care era pe bani) asa ca au BAGAT STRAMBE ca sa ai nevoie de suport tehnic

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Așa trebuie să fac?

| Trixt3r a răspuns (pentru Brizbriz):

Legat de driver - Nu stiu ce ai invatat tu, de unde ai invatat sau cum iti imaginezi ca lucreaza lib-ul din windows atunci cand cauta sa instaleze drivere, poate esti de parere ca o placa de sunet on-board este la fel ca si una "add-on/stand-alone".
Dar in cazul in care doresti informatii sau confirmari, iti sugerez sa arunci o privire la cum se face developmentul si integrarea : https://docs.microsoft.com/......ad-the-wdk

Dar daca tot nu esti convins, atunci uite aici : "Chipset drivers are software instructions that tell Windows how to properly communicate and work with your motherboard and the small subsystems on it"
Tot ce este on-board este considerat si integrat in categoria subsystem sau controller.
Si citez : "an integrated chipset that functions as an audio controller"

Legat de windows - Este absolut clar si fara loc de dubii faptul ca daca windows-ul nu a detectat driverele este pentru ca foloseste o versiune veche, probabil un build 1507.
Daca vrei sa verifici lista de builduri uite aici un link : https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-health/release-information

Linux - Nu as avea rabdarea sa stau sa-ti explic. Te las cu parerea ta, probabil nici nu conteaza daca-l folosesti doar pe post de interfata sa inlocuiesti windowsul.
Eu personal ubuntu sau ceva bazat pe debian nu as pune nici pe serverele din beci, daca as face asta as putea da foc la diploma de network administrator.

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Face interfata de la DriverPack Solutions totul, trebuie in mare doar sa selectezi ce drivere sa instaleze.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

După ce își termina încărcarea asta ce fac?

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Daca te blochezi, pune poze te rog. Nu stiu fiecare pas din memorie.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Deocamdată încă încarcă

| David23445 explică (pentru David23445):

După ce so termina dacă am probleme îți trimit poză

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Așa ceva e imposibil după ce s-a terminat programul ăla mi-a zis să il restartez și am făcut asta și ghici ce din nou eroarea de ecran albastru acum trebuie să instalez Windows-ul din nou

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Trixt3r):

Pai da, dar ce facem... recomandam Red Hat la incepatori? O sa cada din lac in put...

| David23445 explică (pentru David23445):

A pornit instalarea Windows-ul lui automat cum a apărut eroarea m-a dus direct la instalare

| David23445 explică (pentru David23445):

Eu sa fiu atent să il instalez cu tot cu drivere

| David23445 explică (pentru David23445):

Nu îmi apar rețelele de wi fi

| zilog a răspuns (pentru Trixt3r):

Pentru utilizator final merge ubuntu perfect
in ce sens este limitat dacă vreau să îl folosesc in loc de mașină de scris si pentru a intra pe google nimic mai mult?

REDHAT ESTE GREU DE INSTALAT ia o veșnicie pune o grămadă de întrebări nu prea are aplicatia aceea frumoasa de la ubuntu de unde poti sa iti instalezi tot felul dejocuri si aplicatii si programele
asta ma enerveaza

Mă refer la UBUNTU SOFTWARE aplicația aceea de unde se pot instala folosind o interfață grafică prietenoasă tot felul de lucuri interesante
Cu ce mi-ar fi mai de folos REDHAT dacă eu vreau doar google Chrome si cam nimic alt ceva pentru că marea majoritate a oamenilor nu prea fac nimic alt ceva de cât să stea pe net si eventual sa mai scoata la imprimantă câte ceva

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Ai rezolvat?