| TotEu21 a întrebat:

Am instalate pe calculator 2 windowsuri(xp2 si 7). Atunci cand deschid calculatorul nu vreau sa imi apara ca sa aleg pe ce windows sa intre, sa intre direct de windows 7. Ma puteti ajuta? Fara sa reinstalez windowsul.

2 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Dezavantajul tau va fi ca nu vei mai putea sa bootezi XP-ul odata ce elimini reperul identificator (bineinteles ca poti accesa ulterior XP-ul, la fel de simplu, insa cu o alta comanda).
Intra in Start, Run... si executa comanda: bcdedit /delete {ntldr} /f
* Daca nu gasesti optiunea Run..., atunci insereaza comanda in spatiul de cautare din meniul Start (Search programs and files...).
Ca sa te convingi ca a functionat, restarteaza-ti calculatorul.

| JaJe a răspuns:

Start > Run > Scrii "Msconfig" (fara ghilimele) > Boot > Alegi windows-ul care il doresti sa fie principal la bootare, dupacare selectezi "Set as Default".