| kalex a întrebat:

Am internet de la Digi si as avea o intrebare: Cum fac sa mearga si al doilea port (enthernet) de pe modem? Doar unul merge si in acela este un cablu lung enthernet care merge la routerul principal. Nu vreau nici sa cumpar un switch nici un alt router. Cum as putea face sa mearga amandoua porturile de pe modem? (Modemul imi este la calculator dar nu pot aduce routerul aici deoarece este intr-un loc foarte bun in casa). Mersi de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai modem pentru fibra optica, atunci un port este accesabil cu IP prin cablu UTP de la un calculator.
Celalalte 3 porturi sunt accesibile doar daca se seteaza modemul prin acel port. La fel se poate modifica si numele si parola de acces a wi-fi.
Pentru a putea accesa setarile modemului trebuie sa ai cunostintele necesare pentru configurarea unui router, urmand sa ceri datele exacte de acces de la suportul RCS-RDS, care te vor si indruma.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un converter ACC-EOC, atunci doar un singur port de ethernet poate fi accesat/wan mai exact.