| Marymary05 a întrebat:

Buna, am laptop Acer aspire E5-573G-59F9 cu procesor Intel core i5 5200u si placa video nVIDIA geforce 920m 2gb si de cateva luni, aproape un an, am fps mic pe jocuri, de exemplu la început pe league of legends aveam undeva la 160-200 fps cu valorile pe high iar acum nu urcă peste 60 fps orice as face nici dacă le pun toate pe very low (nu, nu am pus limită la 60). E posibil sa fi schimbat eu ceva în setările plăcii video care sa cauzeze asta?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu are legatura cu tine, are legatura cu evolutia sistemului de operare, a programelor si a jocurilor ce-ti necesita din ce in ce mai multe resurse. Lol s-a updatat si alte programe la fel. Nu ai decat sa instalezi un sistem de operare (cauta o editie de performanta sa-ti consume cat mai putin). Poti sa-ti cureti laptopul/pc-ul (aplicarea pastei termoconductoare = ajuta la fps), poti ajuta putin miscarea fluenta cu adaugarea unui ssd https://l.profitshare.ro/l/3758363

| Marymary05 explică (pentru CM7YRE):

"trecerea" asta brusca de la 160 fps la 60fps a avut loc in timp ce eram intru un meci de lol, dintr-odată a facut freeze, a scăzut fps ul si sunetul se auzea cu un bâzâit. Am un pc care este mult mult mai slab dar am tot 60 fps, joc lol pe el de 4 ani si niciodată nu am avut mai puțin de 60 fps si nici acum nu am, asa ca nu văd de ce pe laptop am ajuns sa am maxim 60

| Marymary05 explică (pentru CM7YRE):

Am aflat care era problema, jocurile imi rulau pe placa video integrata nu pe cea dedicata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se incalzeste din cauza prafului din interior. Du-te cu el la un service si o sa il curete. Nu costa mult, aproximativ 100 de lei.