| silvica2021 a întrebat:

Buna,am laptopul, telefoanele si tableta spionate de 3 ani, orice reinstalare a windowsului sau resetare nu a avut nici un rezultat sa scap. Am sperat ca se va plictisi dar e deja obsesie cu el. Se pare ca se foloseste de wifi sau ruter pentru a intra. Cum sa fac sa rezolv aceasta problema? Ms mult

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

El poate dezactiva funcția wps din router/modem cu un singur click și folosi doar WPA2(AES256) pentru parola de WiFi, o parolă foarte lungă cu diferite caractere și simboluri, oricum imposibil de spart printr-un amărât de brute force (dictionary attack). Într-o 1000 de ani o să reușească să-i spargă parola. Pe lângă asta, își poate crea un SSID ascuns dacă există acest suport, și poate împerechea toate celelalte dispozitive la rețea lejer, atâta timp cât va seta manual conexiunea la fiecare dispozitiv cu ssid-ul și parola setată. Cu SSID ascuns ești nedetectabil de către alții care nu-s conectați la rețeaua ta, rămâne să "nu-ți dai din casă" SSID-ul și parola. Cât despre adresa IP publică, nu știm la ce furnizor are abonament, însă dacă este ip dinamic n-ar trebui să aibă niciun fel de problemă. Își dă un restart la router și-și schimbă ip-ul. Dacă e static, o să solicite la ISP să i-l schimbe. Eu cred că nici el habar n-are ce se întâmplă cu rețeaua lui și crede că e spionat, mai degrabă "atacat" de niste tipi care-l rezolvă cu ddos într-un Botnet de fiecare dată când îi revine conexiunea. Nu-i o noutate, dar dacă el nu ia măsuri și nu știe pe unde umblă (pe ce site-uri) si cu cine interacționează el în online, ce să mai zic...
Înțeleg, mă, dacă erai mare președinte de țară, mare Senat, mare om de afaceri sau nu știu ce admin de rețea, poate atunci erai vizat de alții care să-ți fure datele personale, dar aici e vorba de un simplu user. Nimeni nu te atacă din pură plictiseală, decât dacă ai ce oferi (bani-niste Bitcoin că nu strică, cartele, cărți de credit/documente ale firmelor/secrete de stat...).

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta un specialist din zona ta! Se poate configura routerul ca sa nu poata intra. Daca nu te pricepi e mai complicat.

| silvica2021 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru raspuns

| doctorandus a răspuns:

De unde stii ca sunt spionate?

Routerele ASUS ceva mai noi au sistem de protectie contra intruziunilor si contra websiteurilor periculoase. Ma rog, ASUS nu e singura marca producand astfel de routere.

A, da, si pe mine ma spioneaza Microsoft iar Google poate asculta tot ce se vorbeste in casa. Pe bune, chiar eu am platit pentru aparatura de "spionaj". Samsung stie la ce ora ma culc si la ce ora ma scol, stie ce puls am, stie daca am dormit bine, etc.

| Mirel4412 a răspuns:

De unde stii ca esti spionat? Daca intra in reteaua wifi baga o parola si schimba-ti ip-ul...

| doctorandus a răspuns (pentru Mirel4412):

Dacă are router cu WPS și n-are patch, parola poate fi spartă în 30 secunde.

| silvica2021 explică (pentru GPA):

Buna si ms tururor pentru raspuns La Telefon mi-am dat seama ca e bantuit si el cand se deschidea singur si sagetica se misca aiurea pe ecran La laptop cand fata mea scria pe notepap(pagina de notite) si el ii raspundea pe chatul de discord Pe tel meu nu stiam ca vede si acolo timit acte sau vorbesc de bani si nu mi convine sa stie toate Maiine sun la rds ca de la ei am net si ruterul si sper sa ma ajute cei de la tehnic

| doctorandus a răspuns (pentru silvica2021):

RDS este provider de internet, nu serviciu de devirusat calculatoare si tablete.

| doctorandus a răspuns (pentru silvica2021):

La mine providerul de internet trimite mesaje ca: "De la IP-urile dvs. se face hack, daca nu luati rapid masuri, va vom inchide conexiunea de internet." Mai multe informatii nu dau nici daca ii pici cu ceara.

Bine, eu nu am primit astfel de mesaj, dar altii au primit.

| GPA a răspuns (pentru doctorandus):

El poate dezactiva funcția wps din router/modem cu un singur click și folosi doar WPA2(AES256) pentru parola de WiFi, o parolă foarte lungă cu diferite caractere și simboluri, oricum imposibil de spart printr-un amărât de brute force (dictionary attack). Într-o 1000 de ani o să reușească să-i spargă parola. Pe lângă asta, își poate crea un SSID ascuns dacă există acest suport, și poate împerechea toate celelalte dispozitive la rețea lejer, atâta timp cât va seta manual conexiunea la fiecare dispozitiv cu ssid-ul și parola setată. Cu SSID ascuns ești nedetectabil de către alții care nu-s conectați la rețeaua ta, rămâne să "nu-ți dai din casă" SSID-ul și parola. Cât despre adresa IP publică, nu știm la ce furnizor are abonament, însă dacă este ip dinamic n-ar trebui să aibă niciun fel de problemă. Își dă un restart la router și-și schimbă ip-ul. Dacă e static, o să solicite la ISP să i-l schimbe. Eu cred că nici el habar n-are ce se întâmplă cu rețeaua lui și crede că e spionat, mai degrabă "atacat" de niste tipi care-l rezolvă cu ddos într-un Botnet de fiecare dată când îi revine conexiunea. Nu-i o noutate, dar dacă el nu ia măsuri și nu știe pe unde umblă (pe ce site-uri) si cu cine interacționează el în online, ce să mai zic...
Înțeleg, mă, dacă erai mare președinte de țară, mare Senat, mare om de afaceri sau nu știu ce admin de rețea, poate atunci erai vizat de alții care să-ți fure datele personale, dar aici e vorba de un simplu user. Nimeni nu te atacă din pură plictiseală, decât dacă ai ce oferi (bani-niste Bitcoin că nu strică, cartele, cărți de credit/documente ale firmelor/secrete de stat...).

| GPA a răspuns:

Cum îți dai tu seama că ai echipamentele spionate? Ce comportament neobișnuit în rețea ai observat? Știi ce înseamnă "a spiona" și care este diferența dintre "a spiona" și "a sparge" o rețea?

Fii detaliat când soliciți ajutorul, descrie exact problemele pe care le întâmpini, "simptomele" acestor probleme. De exemplu : "mi se blochează tableta, merge extreme de greu conexiunea la internet, îmi merge foarte greu laptopul, se configurează singur accesul la distanță în router/modem".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-ti ip-ul mergi la furnizorul de internet si cere sa iti schimbe ip-ul, si ia router nou. Dar in primul rand de unde stii PRECIS ca esti spionat ce anume iti face? Daca nu calculatorul in sine e infectat atunci poate conturile tale ti-s compromise de unde el te re-infecteaza deindata ce le accesezi.
Am habar despre aceste chestii si sunt chiar curios

| InYourMind a răspuns:

Lol cine frate sa te spioneze ești vedeta cumva laughing

| Salontanul a răspuns (pentru InYourMind):

Nu trebuie sa fii vedeta ca sa gasesti un obsedat (sau o obsedata) prost/a.