| Cr4zYj0k3r a întrebat:

Buna,
Am mai postat aceasta problema in trecut dar nu am reusit sa ii dau de capat.
Am cumparat o place video (nVIDIA 9400GT 1Gb) acum 3 ani si de atunci pana de vreo 5 luni a mers perfect dar intr-o zi cand am pornit calculatorul nu a aparut nimic pe ecran (lumina de la butonul ecranului palpaia si cand am apasat "MENU" de la ecran scria "TEST GOOD" pe ecran).Am incercat placa video pe un alt PC si acolo mergea deci nu e de la placa video, am incercat sa pun alta placa video in asta si nici cu el nu merge.Am bagat cablu (care vine de la monitor in PC) la placa lui video (incorporata) si cu aia merge perfect.
Ceva idei ce problema are sau cum sa-l repar?
P.S:l-am dus la mai multi "specialisti" si nu au avut nici o idee care este problema.(este curatat, condensatorii nu sunt umflati, placile nu sunt arse)
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Verifica in bios. Apropo, daca s-a defectat ceva din slotul pcie, nu ai ce sa faci(la placa de baza). De asemenea, incearca sa folosesti integrata, dar lasi 9400 gt-ul in pc. SI pornesti un program precum gpu-z si vezi daca iti detecteaza placa.

| Cr4zYj0k3r explică (pentru sltlp):

La programul gpu-z nu imi detecteaza cealalta placa doar cea integrata (9400gt este in el)

| 5yr0Kk a răspuns:

Frate cred ca poti sa schimbi placa de baza..cred ca ai ars ceva circuite intre soketul video si restul componentelot...

| Cr4zYj0k3r explică (pentru 5yr0Kk):

Am fost cu el la mai multi expecti si au spus ca nu are nimic ars, in plus cu placa lui incorporata merge (dovada sunt acuma pe el)

| Jhonny22 a răspuns:

Mai mult ca sigur slotul iti este dus, un sfat sa faci ceva babeste cum s-ar spune, dai cu parfum inauntru-l slotului, apoi dai feon-ul sau eventual ceva de suflat! ar mai fii ceva variante, de exemplu sa dai si un reset la bios, apoi un update cu placa video incorporata, si incerci din nou! happy

| 5yr0Kk a răspuns (pentru Jhonny22):

Degeaba ii mai dai cu parfum si feon.e dus slotull sau o parte din circuite...iti spun din experienta...

| Cr4zYj0k3r explică:

Am un program de la MSI(de care imi este si placa video), se numeste MSI Live Update 5 aici scrie Operating System: Windows XP, Motherboard:MS, Graphics Card: placa video integrata si la VGA BIOS Version scrie Unknown si la Current BIOS Version este o linie "-"

| sltlp a răspuns (pentru Cr4zYj0k3r):

Cel mai probabil, cum am zis, ai slotul pcie distrus. Asta se traduce ca: alta placa de baza.