| Maarriaaa a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Mi-am activat cartela frog si acum vreau sa-mi activez internetul prin web'n'walk. Am dat mesaj la 9691 ca sa activez si imi zice ca:"serviciul nu poate fi configurat automat de pe telefonul tau". Am samsung s-5230 si pe cosmote scrie ca este compatibil. Deci cum fac sa am net? Cum se fac setarile manuale? La ce dau mesaj?

1 răspuns:
| gir861 a răspuns:

În urma activării serviciului Web'N'Walk, vei primi și un mesaj de confirmare: Un SMS de la numărul scurt 9691 prin care ți se va cere să răspunzi pentru a solicita setările de telefon pentru serviciul Web'N'Walk.
Dacă ai serviciul deja activ și încă nu ai setat telefonul, trimite un SMS gratuit la 969 cu textul "SETARI".

Poți opta să introduci și manual parametrii generali pentru configurarea telefonului:
Creați un profil cu numele:Webnwalk
APN (Access Point Name):wnw
Nume utilizator:wnw
Parola:wnw
Pagina de start: http://m.webnwalk.ro
Autentificare: Normala

Selectați profilul ca implicit(activ) la setări internet și setări java
Opriți și reporniți telefonul.

În cazul în care ai configurat manual telefonul, nu uita să accesezi http://mini.opera.com/wnw_ro pentru a descărca și instala Opera Mini Web'N'Walk.