| soopercoolbill a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor.Dau funda la primul care ma ajuta cu adevarat.Am un microfon din acela care se conecteaza la statie numai ca eu vreau sa-l conectez la PC.Cum fac? La PC nu am gaura din aia ca la statie,ci este mica, stiti voi. Daca cumpar un adaptor cu mufa jack mica potrivit pentru PC oare va functiona microfonul? Am nevoie de ajutor urgent.

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie pe lângă adaptor şi de un preamplificator prin care cuplezi microfonul pe intrarea de linie a PC-ului.
Microfoanele pentru PC au incluse din fabricaţie un preamplificator în interiorul acestora.

| LucianGabriel a răspuns:

Teoretic da, daca ii cumperi adaptor(se gasesc si mai ieftin in jur de 2.5 lei, sau daca te crezi in stare, dar sa ai grija, si ai un jack de pe la niste casti stricate sau un cablu de 3.5mm cu fir, poti incerca sa pui asa pe mufa, dar sa ai grija la masa si L/R, asta sa-i faci o proba, s-ar putea sa bazaie daca mai tii si mana, dar cu atentie te descurci, asta sa nu mai dai banii pe un adaptor fara sa stii daca merge, cum testezi daca merge problema ta, ori intr-un program de inregistrat, ori asa sa vezi daca se aude, dar ca se auda la boxe, trebuie sa-i schimbi setarile din placa audio, daca nu sunt deja).Dar acum mai este o problema, depinde de tipul microfonului, daca ai putea sa dai modelul sau sa spu putin cum e...dar teoretic, daa e un microfon "mai simplu" ar trebui sa mearga...dar na, daca e ceva mai bun, s-ar putea ca sa nu mearga atat de bine, totusi pc-ul nu e amplificator.Dar ai sanse 90% sa mearga, si sa ai grija sa fie si placa audio configurata cum trebuie.
Spor la montat.Sau daca ai idee de model la microfon sau vreo poza, si ai posibilitatea sa o atasezi, e perfect happy
Numai bine

| LucianGabriel a răspuns (pentru soopercoolbill):

Nu e el cine stie ce, din cate se vede, acum doar tu stii cat e de bun, da, din cate vad s-ar putea sa ai nevoie de un preamplificator.
Dar totusi incearca si metoda mea, asta pana sa dai banii pe un adaptor, cu toate ca e maxim 3 lei.Azi mi-am mai luat si eu unul, am dat 2, 5 lei, ca doar nu mi-a trebuit nu stiu ce firma...Trebuie sa ai vreo mufa pe acasa, dar ti-am zis ai grija si din driverul placii de sunet sa fie setata cum trebuie.Mie mi-a mers microfon de statie si fara preamplificator.Si nu ca as avea vai cine stie ce placa audio

| LucianGabriel a răspuns (pentru soopercoolbill):

Asta vad ca e, la pret si caracteristici, s-ar putea sa mearga.Doar nu te costa nimic sa incerci, daca ai dificultati in driverul placii audio, da un mesaj.

| LucianGabriel a răspuns (pentru SuicideSilence):

E asemanator cu cel din linkul tau, dar nu asta ii trebuie, trebuie sa fie mama de 6.3 si tata de 3.5 happy (in ala de 6.3"baga" microfonul si cel de 3.5 il pune la pc)

| YukiAkemi a răspuns:

Daca vrei ajutor du-te la un profesionist