| IvanMihai a întrebat:

Am nevoie de o definititie care o pot intelege pentru intesitatea curenctului electric.
Am gasit doar asta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Intensitatea_curentului_el ectric

Nu inteleg nimic din prostia aia de definitie!

3 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Depinde si ce clasa esti.

De obicei o definitie are si o formula la baza si asta functioneaza si invers, adica de la o formula poti sintetiza o definitie.

Definitia de pe wikipedia din ce ai pus tu link e generalista si defineste intensitatea ca sarcina (electrica) raportata la un interval de timp.
"Sarcina electrica ce traverseaza sectiunea unui conductor intr-un interval de timp."
conductor = fir de circuit
interval de timp= delta t
sarcina electrica= delta q (delta inseamna tot interval, si la sarcina cat si la timp se refera la q2-q1 sau t2-t1 respectiv)

Daca esti in generala probabil ca vei avea nevoie de o formula sau definitie pentru probleme, practica si simpla. Ca idee, exista si legea lui Ohm, pentru o portiune de circuit sau pentru un intreg circuit.

Pentru o portiune de circuit e formula pe care o stii si tu deja cred si anume I=U/R (I=U supra R).
https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_lui_Ohm

Pentru un circuit intreg unde ai o baterie (sursa de tensiune) cu doua marimi caracteristice: E (tensiunea electromotoare a sursei) si r (scris mereu ca "r" mic, rezistenta interna a sursei/bateriei) ar fi valabila formula pentru Intensitatea in scurtcircuit.
I=E/(R+r)

http://msabau.xhost.ro/? Fizic%E3:Electrocinetica:Legea_lui_Ohm

| NGheorghe a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Greșit.
Mie la link îmi da "nu existe aceasta pagina" dacă vreau o pot crea!
Dar mai este o formula:
I=nq/t ( pe lângă formula ta care pare a fi generalizată I= dq/dt)
I- intensitatea curentului electric
n- numărul de sarcini
q- sarcina electronului si este cunoscuta (q=1, 6x10^-19 C oulombi)
t- timpul
Clar ca dt reprezintă intervalul de timp (t final - t inițial), dar dq nu înseamnă "intervalul de sarcini" ci cantitatea de sarcini, deci când zici dq se referă la modificarea lui n, ca doar numărul sarcinilor se poate modifica. Din formula ta nu este așa ușor de observat ca dq sau "delta q" reprezintă "numărul de sarcini la final" - "numărul de sarcini la început"

| TheRealFantasy a răspuns (pentru NGheorghe):

Zice ca pagina nu exista fiindca a pus el link-ul gresit, cu o "bara jos" in plus.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Intensitatea_curentului_electric

E explicat oricum aici, dar da e nq, nu ca interval ci ca numar de sarcini intr-adevar, greseala mea. happy