| TheodoraBy a întrebat:

Am nevoie de un mare ajutor! Sunt pe clasa a-X-a la profilul mate-info si am inceput pe clasa a-IX-a sa lucram in Pascal dupa care pe la sfarsitul clasei a-IX-a ne-am mutat in Code Blocks. Intre timp mi-am luat un laptop Acer Aspire V3-P6DJ cu software W8. Am incercat sa imi descarc Code Blocks dar cand rulez aplicatia imi apare in coltul din dreapta jos: "Can't find compiler executable in your configured search path's for Copy of GNU GCC Compiler' si am incercat totusi sa scriu un program dar and dau comanda: 'build and run (F9) ' imi zice ca programul nu este construit:"You first have to bild the program" Cine stie de ce?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.codeblocks.org/downloads/26

| TheodoraBy explică (pentru suntserios):

Este exact la fel sad

| suntserios a răspuns (pentru TheodoraBy):

Ai citit ce iti spune acolo si ai instalat versiunea respectiva?

NOTE: The codeblocks-13. 12mingw-setup.exe file includes the GCC compiler

| TheodoraBy explică (pentru suntserios):

Prima problema a disparut, adica nu imi mai apare mesajul in coltul din dreapta jos... Dar in schimb am incercat sa scriu un program si cand il rulez imi zice astfel: "It seems that this file has not been build yet.Do you want to build it now?"

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ti ai instalat compilatorul, doar IDE

| TheodoraBy explică (pentru suntserios):

Si de unde trebuie sa imi instalez compilatorul? Pentru ca am incercat foarte multe site-uri si absolut de pe toate e la fel confused