| NimeniSiAtat a întrebat:

Am nevoie de un program free bunuț în care sa fac un video din imagini, cu o melodie pe fundal și ceva text, fără ca reclama programului sa apară peste conținut. E ok dacă apare doar la final. Ce program îmi recomandați?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Movie maker rolling on the floor

| NLS a răspuns:

Free nu stiu.
Eu folosesc ProShow Producer si PictureToExe.
Sunt cele mai rasarite, dar ambele sunt contracost (PictureToExe e mai folosit fiindca e mai ieftin, dar tot costa vreo 100 si ceva de dolari).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

DAR iti vand un pont.
Cu un minim de efort poti invata sa folosesti un editor video, si cu el poti realiza foarte usor ce iti doresti.
Exista DaVinci Resolve Free, (cel mai bun editor video gratuit)
sau daca ti se pare complicat, atunci
OpenShot sau ShotCut.

| NimeniSiAtat explică:

Aa, credeam ca e mos crăciun și prietenii săi.

| OctavianSps a răspuns:

Si gratis si bunut si fara promo, nu exista.

| Annna04 a răspuns:

1. Program de facut video din poze cu muzica: ffDiaporama
Este un program gratuit si open source care permite crearea de videoclip-uri din poze si/sau video cu diferite efecte speciale, text si muzica de fundal. Folosirea programului este foarte simpla, iar optiunile puse la dispozitie sunt foarte numeroase. In cateva minute se pot realiza filmulete din poze cu muzica si efecte demne de un adevarat profesionist. Videoclip-ul realizat se poate salva in diferite formate pentru smartphone, FLV sau AVI. Download ffDiaporama: http://ffdiaporama.tuxfamily.org/

2. Program gratis de facut video din poze: DVD SlideShow GUI
Gratuit si foarte simplu de folosit, DVD SlideShowGUI permite crearea de clipuri video din poze cu muzica si efecte. Optiunile puse la dispozitie sunt numeroase, iar efectele de tranzitie dintre poze sunt peste 240. Din pacate acest program nu suporta drag & drop, adica nu puteti "sa trageti" pozele in interfata programului, adaugarea fisierelor care vor compune clipul video (poze, video sau muzica) se poate face doar din meniu. Clip-urile video astfel realizate se pot salva direct in format DVD (compatibil cu orice player DVD) sau in alte formate, de exemplu.FLV (Flash Video) sau.AVI. Download DVD SlideShowGUI: http://download.videohelp.com/tin2tin/

3. Picasa
Acest software nu are nevoie de multe prezentari: este cel mai bun program pentru gestionarea si organizarea pozelor, care printre numeroasele functii puse la dispozitie permite si crearea de slideshow din poze cu muzica, scris si efecte. Download Picasa: http://picasa.google.ro/intl/ro/

4.Windows Movie Maker
Este indeajuns sa trageti pozele care doriti sa compuna clip-ul video in fereastra principala a programului, sa adaugati efectele de tranzitie dintre poze si apoi sa adaugati melodiile dorite. Videoclip-ul realizat se poate salva pe calculator in diferite formate sau se poate distribui direct pe Facebook sau YouTube. Download Windows Movie Maker: http://windows.microsoft.com/en-us/windows-live/movie-maker