| User2004 a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns.

Mama mea a plecat in Germania. Ea are un telefon, si le cartela are internet. Noi vrem ca sa vorbim pe WhatsApp. Dar nu ii merge internetul.

Spune ca atunci cand activeaza datele mobile ii apare un triunghi si un! Rosu.
Vreau sa vorbesc cu ea! Nu stiti de ce nu ii merge netul?
VA ROG!

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă și-a luat cartela de telefon din România nu recomand, căci intra roamingul. Dacă cartela a fost luată din Germania, atunci sa meargă la reprezentanța de unde o are și să o rezolve aceștia. Sau poate sa meargă la o terasă-bar și acolo trebuie sa aibă sigur internet. Se poate conecta cu parola cerută și astfel de poate face apelul prin Whatsapp.

| anonimg a răspuns:

Sa meargă cu cartela si cu telefonul la aceia de la care a luat cartela si va rezolva problema gratis.

| mudokins78 a răspuns:

Nu a activat roamingul înainte să iasă din ţară!
E foarte important.
Şi oricum nu recomand să folosească netul pe roaming. E foarte scump megabite-ul.
Mai bine cumpara o cartelă pre-pay de acolo şi o activează şi gata.

| User2004 explică (pentru mudokins78):

Ca sa stiti toti, cartela a fost luata din Romania. Si, am rezolvat. A activat Date Roaming din setari... Cred ca dupa va merge.

| User2004 explică (pentru User2004):

Ba nu... Tot nu merge

| mudokins78 a răspuns (pentru User2004):

Roamingul se activează cât eşti în ţară, nu afară.

| User2004 explică (pentru mudokins78):

Si acum, cum pot face?

| mudokins78 a răspuns (pentru User2004):

Să cumpere cartelă pre-pay de acolo. E singura soluţie.

| User2004 explică (pentru mudokins78):

Dar daca mama imi trimite telefonul acasa, si eu il trimit inapoi. Ce ii pot face ca sa mearga? Am observat ca atunci cand intra la puncte de acces daca stii nu ii apare Orange Internet! Telefonul a fost resestat inainte sa il ia.

| mudokins78 a răspuns (pentru User2004):

De ce atâta muncă fără rost?
Spune-i să ia o cartelă telefonică din acea ţară, e gratuită!
Încarcă cu 5€ îi configurează minutele cucoana aia de la magazin, şi gata!

| User2004 explică (pentru mudokins78):

Am rezolvat totul din setari. Oricum iti multumesc!

| mazaroi a răspuns:

Cumpara o cartela de acolo si gata sau abonament.