| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Am o imprimanta CANON TS3351 la care i-am reîncărcat cartusul iar acum cand le-am pus in imprimanta, in continuare le citeste ca fiind goale. De la ce ar putea fi? Menționez ca nu pot scoate nimic la imprimanta( chiar daca la unele imprimante, merge)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La multe modele de imprimante Canon, dupa umplerea cartusului trebuie resetata imprimanta (cauta si incearca "proceduri de resetare imprimante Canon").
Unele firme monteaza un chip de contorizare pe cartuse, care nu se pot reseta, doar inlocui. In unele centre de incarcare au sa schimbe asemenea chip-uri, dar trebuie cautat, la care.

| dannyel86 a răspuns:

Asta se intampla si la Hp, numai ca imprimanta nu refuza printarea. Se poate folosi chiar daca indicatorii arata cartusele ca fiind goale. Poate la Canon e alta poveste, dar poti verifica urmatoarele:
Vezi pe ecran daca apar anumite erori, ca sa putem verifica ce anume nu functioneaza bine.
Ai testat cartusele pe un servetel? Daca acel cap de printare nu lasa urme prin tamponare pe servetel, poate fi uscat ori infundat si nu are cum sa apara textul pe hartie.
Daca nu cartusele sunt problema, poti sa incerci o resetare a imprimantei; in timp ce e pornita, deconectezi cablul de la ea, apoi scoti din priza alimentarea. O lasi 30 minute in repaus, bagi in priza alimentarea, apoi cuplezi mufa inapoi la Canon TS3351.
La Hp, nivelul de cerneala este indicat corect de imprimanta numai daca se pun cartuse noi sau reincarcarea se face la un centru specializat pentru refill.

| Mirel4412 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat si am imprimanta HP, nu recunoaste cerneala pe care i-ai pus-o, chiar daca e originala, nu te lasa fara sa cumperi alt cartus. Mie imi mergea sa trag cateva foi bune, dupa zicea ca nu mai am cerneala, pana la urma am luat un cartus nou... Imprimanta 250 lei si cartusul 80 lei de 500 foi...