| DianaDiaa a întrebat:

Am o intrebare legata de virusii pe android. Exista sau nu? Cum e de fapt? Am inteles ca nu ar exista, ca este o chestie de publicitate si ca iti merge mai greu telefonul dar pana la urma? Problema e ca am intrat aseara pe un site sa vad un serial(am incercat sa vad daca merge) si mi-a aparut ceva cum ca ar fi intrat un virus. Am iesit dar dar nu vreau sa am vreo problema.
Multumesc

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu exista virusi. Windows-ul e cam singurul cu problema asta. Pe android, cel mult te bat la cap cu reclame super-enervante care te pacalesc, ba ca ai un virus, ba sa instalezi o prostie de aplicatie pe care nu vrei etc. Sa nu care cumva sa instalezi aplicatiile alea, ca permisiunile acelor aplicatii de obicei le permit ulterior sa ia date din telefon.
Iar antivirusii sunt sa fie la numar. Nu au nici un efect pe android, cum ziceam, nu e windows, e mai mult marketing...

| DianaDiaa explică (pentru sltlp):

Asta am inteles si eu dar imi aparuse o casuta cu o eroare am dat ok sa resping dar na... mersi de raspuns

| DataSoft a răspuns:

Chiar exista virusi pe android..si nu neaparat iti ingreuneaza telefonul..depinde ce fel de virus este si ce este programat sa faca..iti sugerez sa iti instalezi pe telefonul tau un program antivirus chiar si free.
daca vrei mai multe detalii poti sa imi dai un mesaj privat