| NVRE a întrebat:

Buna, am o mare problema.Am instalat tor browser dar cand ma joc lol am lag foarte mare (de la 144 fps la 19 fps).Am presupus ca este de la ip dar nu stiu cum sa il pun inapoi al meu(ip).Pe my ip este ipul meu dar pe safe ip este cel de tor.Ce sa fac?
Am rezolvat am ipul dar si lagul.Ce sa fac in legatura cu lagul?

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce specificatii ai la calculator?

| Ineys a răspuns:

Dezinstaleaza TOR. Desi nu ar trebui sa interfereze cu lol-ul.
Esti sigur ca nu ti-ai instalat un VPN?
Daca ti-ai instalat un VPN este posibil ca tot traficul sa fie redirectionat prin nu stiu cate tari si IP-uri.
Daca ai instalat TOR, ar trebui ca doar traficul care trece prin TOR sa fie redirectionat.

Si stai asa. Ce legatura are un browser cu FPS-urile? Ma asteptam sa-ti creasca ping-ul nu sa-ti scada FPS-urile. Esti sigur ca nu mai ai instalat/sters altceva pe langa TOR?

Poate ai luat ceva virusi daca umblii pe internetul intunecat, csf, ncsf. Vezi ca cica unii au intrat acolo si a doua zi au fost rapiti de aia si au fost vanduti si... aolo manca-ti-as, nici nu vreau sa ma gandesc. Ai grija.

| NVRE explică (pentru Ineys):

Multumesc de sfat.Da am VPN îl șterg sau ce?

| Ineys a răspuns (pentru NVRE):

Da. Dezinstalezi software-ul cu care ti-ai instalat VPN-ul.
Apoi verifica daca problema persista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Nici nu stii despre ce vorbesti happy
E normal sa se intample asta, tor foloseste alte ip-uri, are proxy.
Functioneaza practic ca un vpn. Si este si free, deci iti dai seama ca proxy-urile pe care le foloseste, de la mama naibii, din nigeria, sau alte tari, ca nu sunt chiar top end. Si cu un vpn platit poti avea probleme la viteza internetului, ping, s-a m d.
Si asta cu "internetul intunecat" cu copii rapiti si vanduti, cati ani ai de pui botu la asa ceva? 9? laughing)

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Un VPN nu poate sa aiba control asupra tot traficului de internet daca nu-i dai tu voie asta.
Cel din TOR are acces doar la ce trece prin TOR, adica browsing. Nu are treaba cu faptul ca te joci un anumit joc. Nu ar avea de ce sa redirectioneze asa ceva.

In plus fata de asta odata ce se joaca LOL nu cred ca sta cu TOR-ul deschis pe vreun Red Room, deci inca un motiv in plus pentru care nu ar trebui sa interfereze.

Si-mi pare rau ca nu te-ai prins de faptul ca glumeam cu ultima parte...

rolling on the floor

Tocmai a zis ca are un VPN, dedicat probabil, nu cel integrat din TOR, care redirectioneaza tot traficul de internet, deci si LOL-ul. De aici e problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Chiar daca n-ar avea vpn, tor ii schimba ip-ul, de unde si lag-ul, calculatorul lui trimite o comanda la alt calculator/server, cu alt ip, care probabil are internet prost, de cele mai multe ori, si din "calculatorul" ala se joaca el de fapt.
Asta a fost o explicatie fffff rudimentara, si nu 100% corecta, dar asa ca un exemplu, in principiu cam asa functioneaza.
E normal sa aiba lag.

| NVRE explică (pentru anonim_4396):

Păi am de instalat tot si vpn dar la fel.

| NVRE explică (pentru anonim_4396):

Păi am de dezinstalat tor si vpn dar la fel.

| NVRE explică (pentru NVRE):

Am rezolvat!