| David23445 a întrebat:

Bună, am o mare problema cu o eroare de ecran albastru pe un laptop Intel Windows 10. Cum pot scăpa de ea? Am încercat tot ce am găsit pe situri pe YouTube și nimic nu a funcționat, cei care ați avut va rog spune-mi și mie cum pot scăpa de ea. Nu am stick și nici CD, am ceva important de facut și îmi tot apare eroarea asta.

35 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Pai si ce eroare iti apare pe ecranul ala albastru? nu poti sa pui o poza?

| Goete a răspuns:

Eroare pe ecan albastru.
Poate ar ajuta sa spui si culoarea peretelui.
Sau numarul erorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu a reusit sa scapi de eroarea asta. Tin minte ca ti-am dat acele link-uri ajutatoare aseara dar observ ca nu a functionat.

Ce iti apare mai exact? De ce obstacol te lovesti cand incerci sa repari eroarea?

| David23445 explică (pentru anonim_4396):

Îmi apare Windows reparing sau asa ceva și când încerc să fac ce mi-a trimis tu mi se închide automat și apare iar eroarea fața aia nu știu ce are nu ma lasă sa fac nimic

| Trixt3r a răspuns:

Posibil sa fie de la rami. Pune o poza cu eroare sa vedem codul.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Cum pot să pun poză?

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Cauti pe google "image hosting", faci o poza cu telefonul si o urci acolo, apoi postezi linkul aici.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Ok o să încerc

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Trimite-mi tu dacă poți un link că nu găsesc

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Incearca sa apesi pe F8 la restart inainte sa intre in windows si selecteaza "Safe mode" vezi daca asa merge.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

O să încerc

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Și a apărut la fel https://ibb.co/n8wFx0s

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Te intorci la ecranul din poza si ii dai : Advanced Options > Troubleshoot > Advanced Options iar > Startup Repair.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Ce ecran?

| David23445 explică (pentru David23445):

Ok am făcut asta

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Si merge?

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Si îmi arata asta https://ibb.co/cT12bMJ

| David23445 explică (pentru David23445):

Acum ii dau shut down sau?

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Mai este o singura varianta, daca nici asta nu merge, cred ca-i busit windows-ul prea rau. Dai iar Advanced Options > Troubleshoot > Advanced Options iar > CMD > cand se deschide fereastra de CMD scrii C: si dai enter, apoi scrii dir, sa-mi zici daca-ti apare folderul de windows pe lista

| Trixt3r a răspuns (pentru Trixt3r):

Dai enter dupa ce scrii dir

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Apare ceva de Windows sub users

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Ok, scrii asa : cd \windows\system32\config si dai enter.
Apoi scrii : cd regback si dai enter, apoi dir si dai enter.
Si pune o poza.

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Din pacate se pare ca toata partea de boot este prajita, cel mai probabil un virus ti-a sters tot de acolo.
Parerea mea este ca trebuie sa refaci windows-ul. Daca ai lucruri de salvat de pe el o poti face cu un stick de windows portabil.
(Hiren's BootCD WinPE10) - il scrii pe un stick cu Rufus si apoi poti sa intrii de pe windows-ul portabil sa iti salvezi fisierele, apoi reinstalezi windows-ul.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Și am nevoie de cd ca să reinstalez Windows-ul?

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Da, sau de stick.
Teoretic este o modalitate de a reface bootul prin HirenBootDisk, dar nu stiu sa-mi explic nici mie. Cea mai usoara varianta este sa refaci windows-ul dupa ce salvezi ce ai de salvat.
Pe viitor incearca sa ai grija putin mai mare pe ce site-uri intrii daca n-ai antivirus, sa nu patesti iar.
Bafta. Poti sa mai astepti putin, in cazul in care mai este careva pe aici si are alte sugestii, dar din moment ce nu-ti apar fisierele de config, ma indoiesc ca este alta modalitate.

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Mulțumesc mult pentru ajutor

| Trixt3r a răspuns (pentru David23445):

Cu placere, bafta multa!

| David23445 explică (pentru Trixt3r):

Salut Am luat un stick de memorie dar asta nu cred că mă ajută cu nimic