| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problemă. Internetul merge exagerat de greu.Trebuie să stau 5-7 minute, chiar 10 minute să se încarce o pagină. Am această problemă de ieri. O verişoară mai mică a stat la computer, dar a spus că nu a umblat la nimic.Suspect este că a înainte să umble ea viteza internetului era constantă, apoi a încetinit, şi mă îngrijorează faptul că a şters istoricul doar unde a umblat ea. Dacă susţine că nu a făcut nimic de ce a şters istoricul.
Ce aş putea face? Nu mai am răbdare să aştept 10 minute să se încarce o pagină. Mi se pare prea exagerat. Şi apropo, încapre vorba de viruşi pentru că mi-am scanat computerului şi am eliminat orice ameninţare, şi făra nicio schimbare, mergea la fel de greu. Şi încă ceva:în Launch Bar aveam o iconiţa cu un scut de la Firewall care îmi amintea mereu când deschideam PC-ul următoarele:Your Pc is not protected, turn on Windows Firewall(deoarece era pe off şi nu mă afecta cu nimic). Iar de ieri nu îmi apare. Mă tem să nu fi umblat pe acolo, sau prin tot computerul, că aşa are obicei această verişoară. Ştiu că v-am dat prea multe informaţii, dar sper să-mi înţelegeţi problema, şi daca aţi putea să mă ajutaţi. Vă mulţumesc foarte mult.

11 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Dai un reset la reteaua de net sa se curete toate obstacolele adica :"reset local arena" :la windows 7 este foarte usor dar la xp nu prea stiu.mi se pare mult mai desteapta verisoara ta daca a sters istoricul paginilor si daca asa inseamna ca ar trebui sa pui si tu o parola la calculator.sau daca nu contacteaza furnizorul de internet, de obicei daca apare o problema te ghideaza ei ce sa faci

| MajorAsshole a răspuns:

Buna! Ma tem sa nu ai probleme mai "profunde" ca sa zic asa, cum ar fi ceva in neregula cu registrii, etc... iti recomand sa iti instalezi TuneUp Utilities si sa il lasi sa iti optimizeze sistemul - poate te ajuta. In general programul asta face ceea ce un computer-freak ar face singur computerului in fiecare zi... iti "corecteaza" mici probleme.

| sederato a răspuns:

Incearca sa debifezi firewall-ul... poate rezolva ceva
Click Start, click Run, scrie Firewall.cpl, si click OK
o sa iti apara windows firewall si bifeaza off, apoi click ok din nou

| jonydd a răspuns:

Poate ai net limitat si verisoara ta a asta peste limita si tia mancat din gb dupa ce platesti ar trebui sa revina la viteza initiala cum ai avut daca nu merge atunci consulta un specialist

| 5catei a răspuns:

Iti zic eu ce trebuie sa faci scoti firul de lanet il bagi iar daca tot nu merge si crezi ca a instalat verisoarta vreun program intra la start apoi control panel apol la add or romove programs il dezinstalezi si poate e din nou bun daca tot nu merge zi lu verisoarta sa iti cumpere netu din cu o alta firma ca e doar vina e nu-i asa?
imi dai terog frumos o funda?

| Rakyy a răspuns:

Cred ca este din vina web browserului, citeste aici http://info-general.net/ce-ne-ingreuneaza-browserul-web-raspuns-eficient/

| birdie14 a răspuns (pentru Rakyy):

Nu vrea să par rea, dar am pus întrebarea acum 2 ani şi s-a cam rezolvat problema.

| Jocker_6571 a răspuns:

Cheama`i pe cei de la firma de Internet... si se rezolva (te poate costa 10 lei, sau nimic)winking Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Alin_Ionescu_2000 a răspuns:

S-a uitat la por*o verisoara ta! big grin

| SfarmaCoae a răspuns:

Cauta pe youtube ^_^

| birdie14 a răspuns (pentru SfarmaCoae):

În primul rând, poate că ar fi cazul să te uiţi când a fost pusă întrebarea, căci vei vedea că am pus întrebarea acum aprox.4 ani şi problema deja a fost rezolvată.În al doilea rând,'cauta pe youtube' nu m-ar fi ajutat cu nimic.Deci te rog nu mai răspunde doar ca să te afli în treaba.