| forhope a întrebat:

am o mare problema la laptop: nu pot copia unele fisiere video sau format jpg. Vreau sa le copiez pe un stick si imi apare mesajul " Can't read from the source file or disk". Fisierele sunt bune, adica video-urile merg daca le deschid. La fel si pozele. Doar ca nu le pot copia din D: pe desktop sau pe stick. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, acele fisiere au in nume caractere interzise (de exemplu: diacritice).
In aceste cazuri trebuie schimbate caracterele nepotrivite cu altele, acceptate: "ă" si "â" in "a", "î" in "i", "ş" in "s", "ţ" in "t" etc. La fel si majusculele.

Mai poate exista si posibilitatea ca discul sa aiba sectoare defecte ("bad"-uri). In acest caz se poate incerca repararea cu programul chkdsk, cu optiunea de scanare a suprafetei intregi a discului, pentru fiecare partitie in parte.

| forhope explică (pentru Bula):

Fisierele nu au diacritice in nume. Ele se numesc de exemplu: 20160117_163308; 20160626_235725
La fel se numeau si fisierele pe care le-am putut copia. La fel adica asemanator, tot cifre intrau in componenta denumirii

| Bula a răspuns (pentru forhope):

In acest caz, probabil ai bad-uri pe partitia respectiva.
In My Computer dai click-dreapta pe iconul partitiei unde sunt fisierele cu problema.
Jos, in meniul aparut, alegi Proprietati, dupa care cauti Tools - Check now. Alegi repararea automata si scanarea intregii suprafete (NU numai file sistem! ) si dai OK.
Testarea va dura timp indelungat, in functie de marimea partitiei si viteza calculatorului.
Daca testezi partitia C:, atunci sistemul iti va propune restartarea calculatorului, dupa care la noua pornire se va face verificarea si repararea.

Iti recomand sa verifici TOATE PARTITIILE de pe acel hard disk, iar daca sunt multe Bad-uri, atunci sa te pregatesti pentru schimbarea Hard Disk-ului! Bad-urile se vor inmulti si vei avea tot mai multe pierderi. La un service iti pot face copie 1:1 a continutului intregului disk, deci se va salva tot ce se poate, nu mai trebuie reinstalat tot, nu pierzi setarile de acum, iar toate fisierele accesibile acum vor fi utilizabile.

| forhope explică (pentru Bula):

Problema este ca mi-am schimbat la service hard-ul, insa fisierele tot nu pot fi copiate.

*dragosbogdan001 > nu am apasat nici un buton in nestiinta de cauza. Pur si simplu stiind ca am avut mai mereu probleme cu laptopul, am vrut doar sa salvez ce am in el pe un suport extern...

Ma voi apuca de bad-uri, asa cum mi-ati sugerat! Multumesc baieti!

| K0sti a răspuns:

HDD-ul are probleme!

| forhope explică (pentru K0sti):

Daca ar avea probleme HDD-ul, oare as mai putea copia unele fisiere? de exemplu in D: am un folder cu fisiere video si jpg. Unele le pot copia pe stick, altele nu ( si imi afiseaza mesajul cu "Can't read from source file or disk".

| K0sti a răspuns (pentru forhope):

Verifica hardul de bad-uri, dupa care mai discutam!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, poate nu faci cum trebuie, nu inteleg de ce iti zice ca nu poate sa citeasca, nu trebuie sa iti citeasca nimic trebuie doar sa copie fisierul. Selecteaza ce vrei da-i click dreapta copy si dai "paste" unde vrei sa le copiezi. Daca nu functioneaza sigur ceva e stricat la partitia in care sunt salvate fisierele.

| forhope explică (pentru dragosbogdan001):

Am incercat si cu Copy+ Paste, si cu "Send to", si cu "Move to"....degeaba...tot nu merge

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru forhope):

Pai... cred ca nu prea ai ce sa ii faci. O ultima intrebare, ai umblat pe undeva in ultimele zile, gen ai apasat vreun buton care nu stii ce face sau asa ceva? Poate fi si de la asta.