| Trofimov_Andreea-Maria_1994 a întrebat:

Am o mica problema: internetul imi merge foarte bine si fara probleme pe telefon, dar daca fac hotspot si ma conectez de pe laptop imi consuma foarte mult internet (daca intru pe 3 site-urie de stiri ajunge si la 500mb). Stie cineva cum as putea rezolca problema? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Problema ta e mult mai simpla:

Telefonul este optimizat pentru a folosi reteaua mobila pentru transfer de date. In general foloseste minimum necesar.

In comparatie, laptopul, nu are nici o limitare de asemenea fel. El foloseste din greu internetul.

Exemple de alte aplicatii care iti rup de fapt internetul mobil cand faci hotspot, ar fi:
1. Windows update (care e si cel mai nenorocit)
2. Aplicatia antivirus a windows-ului
3. Diverse servicii care se asigura ca ai ultimele versiuni a respectivelor aplicatii, gen Adobe acrobat update service, gupdate (update service-ul de la chrome, etc si etc)

Ce ai putea sa faci? Sa opresti windows update, sa dezactivezi o parte din servicii, dar ar trebui sa te intelegi ce dezactivezi pentru a nu avea experiente neplacute cu calculatorul.

Nu e greu, dar ia putin timp.

| Trofimov_Andreea-Maria_1994 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc mult! Imi poti explica in ce fel sa fac asta? Toata chestia asta mi se intampla de un timp

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste internetul prin cablu, nu prin transfer de date de la compania de telefonie!
Daca faci hotspot telefonul, atunci transferul de date se face mai departe prin wi-fi spre laptop, iar un site "normal" pentru browsere poate consuma foarte repede pachetul de date de pe abonamentul tau de telefon.

Daca n-ai conexiune de cablu sau wi-fi apropiat la care te poti conecta, atunci foloseste internetul doar prin telefon.

In ultima instanta, cei de la RDS au pachet de internet cu 40Gb (40 mii Mb) lunar, care totusi este mai ieftin decat la altii.

| Trofimov_Andreea-Maria_1994 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos! Ideea este ca am telefon dual sim, pe care am cartela mea + cartela de la intrenet (16 gb) si ma gandeam ca ii pot face ceva incat sa consume mai putin

| onyvirus a răspuns:

Da merge salveaza paginile web si cu netu de pe stic doar le conectezi si ai un trafic mic de net

| Ale_Alexandra_2000 a răspuns:

Nu se consuma chiar atat de mult, se consuma la fel doar ca esti pe calculator