| DumitrasRaul a întrebat:

Am o Placa de baza ASUS CS-B, Chipset Q87, Socket 1150, 5x SATA III, 4x DDR3, USB 3.0 cu placa video incorporata si as vrea sa o schimb cu Placa video ASUS GeForce GTX 1050 Ti Cerberus A4G 4GB GDDR5 128-bit. As vrea sa stiu daca este compatibila placa video cu placa de baza. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Placile menționate de tine sunt compatibile între ele. Numai că tu te-ai exprimat greșit: dacă schimbi una cu alta, atunci vei rămâne doar cu una.
Placa video nu necesită alimentare separată.

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Da este compatibila.
Orice placa de baza cu slot PCI express este compatibila.

| DumitrasRaul explică (pentru aditimus):

Multumesc din suflet!

| anonimg a răspuns (pentru DumitrasRaul):

Multumesc si eu pentru apreciere (funda)!
Sanatate!

| DumitrasRaul explică (pentru anonimg):

Buna seara! Ma scuzati ca va deranjez, dar vreau sa stiu daca placa video care este incorporata in placa de baza, poate fi schimbata pe alt slot sau chiar scoasa de tot.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru DumitrasRaul):

Nu,placa video este integrata in chipset ul placii de baza..lipit de placa la randul lui..Aceasta doar se dezactiveaza din Bios..Nu poate fi scoasa.

| anonimg a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Este adevărat că placa video integrată nu poate fi scoasă de pe placa de bază. Nu trebuie umblat în bios.
Trebuie pusă o nouă placă video, instalat driverul ei, introdus cablul hdmi în ea și în monitor, și va merge singură. Cea veche (integrată) se va dezactiva singură.

| DumitrasRaul explică (pentru anonimg):

Multumesc! Mai am o nelamurire?, placa video este pe slot-ul PCI express. Trebuie sa gasesc o placa video care se potriveste pe slot-ul PCI?

| anonimg a răspuns (pentru DumitrasRaul):

Undeva trebuie să fie o confuzie.
Spun asta deoarece placa video încorporată nu ocupa niciun slot pe placa de bază. Numai placa video dedicată (care vrei să o cumperi) aceea își are locul ei pe placa de bază: în slotul pci express; ea nu se potrivește în niciun alt loc în pc.
Dacă te-ai descurca să faci 1 sau 2 poze ca să vedem ce ai tu în pc și să pui pozele pe imgur.com și apoi să pui linkul de la poze aici, ar fi fost mult mai ușor.
Repet: placa video incorporata în placa de bază nu se vede, și nu ocupă niciun slot de pe placa de bază.
Iar dacă cineva cumpără o placă video, aceea poartă denumirea de placă video dedicată, și doar ea poate să ocupe loc pe placa de bază. Și locul este numai și numai slotul numit: PCI Express x16.
Si acest slot este înconjurat cu roșu aici: https://www.channelpro.co.uk/......0-x16-slot

Nici nu poți să vezi placa video integrată (incorporata): https://hqlevel.ro/tag/placa-video-integrata/

| DumitrasRaul explică (pentru anonimg):

Nu mai am nici o nelamurire! Va multumesc pentru ca m ati ajutat! Sanatate!