| XFreeX a întrebat:

Am o placa de baza MS-7364 si momentan un procesor Intel celeron 1.6. Am cumparat un procesor Intel core 2 duo e4300 si cand il montez si pornesc calulatorul nu apare nimic pe monitor. Daca pun procesorul vechi merge normal
Care este vina?(biosul?)

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai simplu:procesorul nu e compatibil. Diferenta de la un procesor 1.6 la un dual core e4300 e uriasa.Ori duci procesorul inapoi ori iei o alta placa de baza pe acelasi socket si uita-te la specificatile placi si tu sa vezi daca suporta.Iti sugerez sa nu mai incerci procesorul core2 sa-l pui pe placa de baza actuala, o vei arde.Ia o placa de baza buna o gasesti la 200 ron sau 250 sau duci procesorul inapoi.

| serau999 a răspuns:

Procesorul trebuie sa se potriveasca cu placa video altfel nu merge. si daca il pui pe celalalt iti merge. Asa ca daca vrei sa iti mearga cumpara-ti o alta placa video dar daca nu merge nici asa, inseamna ca ti s-a dus windowsul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru serau999):

Mai copil tut esti chiar enervant, ce potrivire trebuie sa aiba procesorul cu placa video.
Auzi la el, "daca vrei sa iti mearga cumpara-ti o alta placa video dar daca nu merge nici asa, inseamna ca ti s-a dus windowsul. " esti dus tu cu pluta, pui omul sa cumpere o placa video, sa dea bani pe ea doar sa incerce.

| serau999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai pa ma!
Ce ai invatat cuvinte noi si vii sa mi le spui mie acum nu?
Stii ce nu se potriveste la tine?
Capul cu creierul si cu corpul!
Lor le este rusine ca locuiesc in tine!
Si apropo dus cu pluta este foarte vechi!
Slab!

| XFreeX explică:

Deci daca pun inapoi procesorul vechi porneste normal

| XFreeX explică:

Nici n-am placa video ( e incorporata)

| serau999 a răspuns (pentru XFreeX):

Da porneste!
Nu-l asculta pe AlienLyn... el este cel enervant!

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Nici decum, dar eventual ca sa fii tu linistit scoate bateria de bios din calculator si las-o afara pentru vreo 5-10 minute. Pe urma reintrodu-o inauntru. Asa bios-ul se va restarta si isi va lua setarile default ( in caz ca au fost modificate ). Ce banuiesc eu este ca fostul tau procesor era DDR1 deci accepta frecvente pana la 440 Mhz iar noul procesor sa fie DDR2 sau 3 Care accepta frecvente de pana la 1800 Mhz. Deci in acest caz trebuie inlocuita si placa video (care s-ar putea sa fie veche)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xtasy_Marshal_1992):

Waw... ma uimeste prostia ta si a celorlalti cu raspunsuri jalnice, de tot rasul.
1: Daca se scoate bateria nu se reseteaza BIOS-ul.
2: Orice procesor are controler de memorie integrat, nu el este DDR ci RAM-ul de pe placa de baza, iar frecventa la care poate lucra este irelevanta ea oricum este setata de controler.
3: Cum de ai ajuns la placa video (tu vrei sa te lauzi ca ai auzit si tu de asa ceva) si daca este veche ce conteaza, dar poate ca o are onboard. (tampitule)

| TudorPRK a răspuns:

Posibil sa nu iti recunoasca placa de baza procesoare Intel core2 duo sau probabi difera CPU Socket'w de la unu la celalalt. daca imi spui exact modelele de procesoare te pot ajuta sau iti recomand sa mergi la un service PC e ce-l mai de incredere. sper ca ti-am fost de folos.

| stefyy123 a răspuns:

Cred ca ti s-a dus hardu sau windowsul