| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o problema. am un router wireles hama [nu stiu exact modelul dar stiu ca are ceva legat de 300 MBs] infine
Problema e ca router-ul nu e vizibil [fiind intr-o pensiune] am nevoie sa dau turistilor internet wireless. si niciodata nu am reusit sa rezolv problema asta. pe aparatele mele [calculator, laptop, telefon] merge WiFi dar altor persoane nu le merge. routerul are Mod: Access Point si va intreb daca e bine
ce vreau eu e sa dau tuturor persoanelor wifi

am mai multe moduri de retea uitati-le:
- Access Point
- Station (Infrastructure)
- AP Bridge (Point to Point)
- AP Bridge (Point to Multi-Point)
- AP Bridge (WDS)
- Universal Repeater

Pe care sa aleg ca sa dau WiFi tuturor dispozitivelor
Mentionez ca pe laptopurile turistilor nu apare reteaua iar cand creez manual conexiunea imi apare numele dar semnalul este 0. pe aparatele mele sunt 100%

ajutati-ma va rog mersi

3 răspunsuri:
| Alion a răspuns:

Ar trebui sa mearga cel cu station. insa daca zici ca tie iti apare semnalul iar turistilor nu inseamna ca routerul nu este destul de puternic ca sa transmita semnalul prin pereti pana la alti utilizatori, nu ai ce face decat sa cumperi unul mai puternic. Bafta! funda?

| Quicky a răspuns (pentru Alion):

Routerul e foarte puternic, si e imposibil sa nu transmita semnal daca am stat cu laptopul langa router. Mersi o sa pun Station

| Alion a răspuns (pentru Quicky):

Pai tocmai asta e! du-te cu laptopul in una din camerele turistilor, in cea mai indepartate de router si vezi acolo cum stai cu semnalul. oricum "station" este cea care ar trebu sa lase sa se conecteze mai multe aparate simultan.