| alexblondy a întrebat:

Buna!
Am o problema cu calculatorul:
Am încercat sa schimb HDD pe un calculator cu Pentium și când încerc sa îl bootez îmi apare o eroare.
Calculatorul a avut un Disk care mergea destul de greu deși era aproape gol (i-am făcut mai mult scanați cu diferite antivirusuri și îmi spune ca am un "corrupted File" pe undeva).
Am încercat sa pun alt HDD in speranța ca o sa îl fac sa meargă mai bine dar e un Hard vechi și are nevoie de un cablu ceva mai lat pe care nu îl am.
Am văzut ca nu merge așa ca am reinstalat primul Hard.
Când am apăsat pe buton ca el sa se booteze pe ecran mi-a apărut:
Info: Windows failed to load because the system registry File is missing or corrupted.
Status: 0xc00000e9
File: \Windows\system32\config\system

De fiecare data când apăs pe ENTER încearcă sa se booteze dar după reapare eroarea de mai sus...
Ce as putea sa fac?
Va rog ajutați-ma!

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Repair la Windows sau direct reinstall. Daca poti sa intrii in safe mode cica sunt software-uri care iti "repara" registrii, dar sunt cam sceptic in privinta asta.

| alexblondy explică (pentru Ineys):

Dar dacă ii dau repair sau reinstal o sa îmi pierd toate datele de pe el, nu?

| Ineys a răspuns (pentru alexblondy):

La repair nu ar trebui sa pierzi nimic. Daca reinstalezi windows-ul da, o sa pierzi datele.

| alexblondy explică (pentru Ineys):

Mersi mult, o sa încerc sper sa reușesc, oricum revin cu un răspuns după ce încerc sa ii dau repair. Mersi!