| Panterutzza_Myrella_1981 a întrebat:

Am o problema cu carculatorul.Mi se inchide cam la 5 min si ventilatorul de la placa video nu imi merge, si placa video se incalzeste foarte tare! Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca e stricat ventilatorul placii video, atunci trebuie schimbat acel ventilator.

Eu am avut o problema asemanatoare, insa placa video mergea bine si fara ventilator. In locul ventilatorului original am pus un ventilator simplu de carcasa alimentat direct de la sursa la 12V (am avut loc) si acum merge perfect.

| Panterutzza_Myrella_1981 explică (pentru LinxCont):

Ok,dar inainte de a intampina aceasta problema mi-am reinstalat windows-ul si imi mergea perfect

| LinxCont a răspuns:

Depinde si de modelul placii, ce consum are si daca poate sa mearga fara ventilator.
Daca placa de baza are si placa video integrata, atunci se poate opri placa video dedicata pana la inlocuirea ventilatorului si se poate folosi placa video integrata.
Temperaturile se pot vedea cu http://www.piriform.com/speccy