| DOOOPX a întrebat:

Buna, am o problema cu cd-ul, cand incerc sa-l bootez folosind programul imgBurn, imi spune disk not empty, mentionez ca am formatat discul, merge sa pun fisiere pe el, dar nu merge sa-l bootez si cand intru in my computer imi arata o imagine cu un disk cu numele DVD-RD nu imi arata acea bara albastra de spatiu ca la alte cd-uri, o fi cd-ul de vina sau cand am formatat cd-ul am facut o greseala? Acum cand incerc sa il formatez imi da eroare, mentionez ca cd-ul e nou

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O mica eroare sa apara la cd/dvd si poti deja sa il arunci.
Vina aceasta poate sa fie de la disc sau de la program.
Eu intotdeauna cumpar 1-2 bucati in plus.
Am folosit imgburn si este bun programul; dar oricand poate sa apara erori chiar si la altul mai bun.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimg):

Imi pare rau ca iti dau rating "eronat" dar TREBUIE sa citesti ce scrie in intrebare, a spus sus si tare cuvantul "formatat", daca nu ti-a sarit in ochi poti sa cauti pe google inainte de a raspunde

este CLAR ca ai un CD RW (ReWritable, care se pate RE-scrie) si ai facut o tampenie si anume l-ai formatat, formatarea unui CD se poate NUMAI la RW-uri, si dupa formatare CD-ul functioneaza ca o disketa, adica poti sa pui si sa stergi date (fisiere) de pe el fara sa iti trebuiasca un program de scriere (cum e Nero sau exact ce folosesti tu ImgBurn), adica poti sa pui fisiere direct cu windows explorer, asta e o TEAPA "functionala" care cica, ca te ajuta, insa in practica NICIODATA nu am vazut-o mergand bine, dupa o vreme da erori in draci nu numai la scriere dar si la citire, chestia merge foarte prost nu numai la asta, dar chiar la CD-uri pe care nu le inchizi, asa ca poti sa scrii inca odata in continuare, de asemenea dau erori in draci
din cauza asta e/a fost asa de putin folosita si evident asa de putin cunoscuta

daca il vrei bootabil TREBUIE mai intai sa il stergi - erase
iar eu as face full, nu quick
apoi poti sa pui imaginea boot-abila pe el, se v-a comporta ca si cum ar fi un disc gol (nu mai conteaza ca e RW sau nu)

PS anonimg chiar ma simt batran ca sunt singurul care stie toate astea! :D... CD/DVD-uri nu se mai folosesc de 15 ani decat prea rar ca sa fie semnificativ

PSS eu personal nu m-as mai chinui cu nici un CD (cum am scris mai sus, NU se mai folosesc) ci mi-as lua un usb stick
16G, 15 lei
https://www.emag.ro/memorii-usb/sort-priceasc/c#opensearch
un CD RW 5 lei:
https://www.emag.ro/search/medii-stocare-suporturi/cd+rw/c?ref=srcql
si as pune imaginea pe el cu rufus
totusi, daca ai un sistem destul de vechi cu probleme la boot-atul pe usb, atunci asta (CD-uri) sunt singura solutie

| anonimg a răspuns (pentru Bizon95):

N-ar de ce sa-ti para rau de vot. happy Eu nu ma supar deloc. Fiecare vede problema dintr-o alta perspectiva.
Eu n-am formatat niciodata un astfel de disc, ci doar i-am dat erase.
Cat despre cd/dvd-uri, chiar daca sunt demodate, eu le vad ca pe o sursa de stocare de incredere. Poti sa faci ce vrei cu el, ca niciodata nu vei putea lua un virus pe el (daca nu l-ai scris). Chiar daca este mai ieftin, un hdd este supus de fiecare data la un risc atunci cand il conectezi la un pc.
Problema la discuri este ca daca a aparut o eroare la scriere trebuie sa il arunci. Doar ca eu nu mi-am dat seama ca in povestea asta este vorba de unul reinscriptibil.

| DOOOPX explică (pentru Bizon95):

Da, l-am pus pentru un prieten si cănd bagam stick-ul nu il vedea, doar cd-urile, deci trebuie sa sterg tot de pe disc si sa pun imaginea iso?

| Bizon95 a răspuns (pentru DOOOPX):

Trebuie sa intrii in imgburn si sa gasesti actiunea de erase disk
asta v-a anula si formatarea

| DOOOPX explică (pentru Bizon95):

Si dupa il voi putea boota?

| Bizon95 a răspuns (pentru DOOOPX):

Da
nota benne: daca nu folosesti aceeasi unitate optica la boot
unele unitati optice au limitate tipurile de disk-uri RW pe care sunt in stare sa le recunoasca (e chestie de viteza), mai ales alea slim - de laptop, deci sper sa nu ai probleme!
deci s