| CiocolatăCuCăpșuni a întrebat:

Am o problema cu, dar nu stiu exact cu ce ori cu laptopul ori cu routerul. Bun, am un router TP-LINK TL-WR841ND si un laptop Sony Vaio, si am incercat sa pun in functiune routerul, am conectat toate cablurile si am bagat cd-ul care l-am primit cu routerul. Totul bine, am pus nume si parola la wireless, si cand sa verifice setarile de la router mi-a dar eroare. Si pe laptopul Sony Vaio nu imi gaseste nici o conexiune, nimic, dar mai am un laptop Hp si acela gaseste reteaua dar spune ca este limitata. Cu internetul nu sunt probleme, am scos cablul de la internet si l-am introdus in laptop si merge internetul. Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da, treaba e foarte usoara.
pasii sunt asa: scoti acel dvd nemernic de la router si il arunci cu talent pe geam, sau daca vei sa protejezi mediul, la un centru de reciclare.
2. pui cablurile asa: de la internet in WAN si intre laptop si router cu cel cu care a venit in cutie(a venit cu un cablu, prima data asa coenctezi, cat timp il configurezi.
3. Te uiti la spate la router. O sa gasesti un buton de reset. Te descurci tu, si apesi pe el 40 secunde, cotinuu(router-ul sa fie pornit cat timp tii apasat, se va reseta si se va restarta).
4. Dupa, iei de pe seset si astepti 2 minute sa termine de initializat.
5. sub router ai o eticheta pe care o sa gasesti o adresa de forma : 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 sau... ceva de gen. Mai jos de eticheta aia, scrie username si parola. Deschizi un browser, intrii pe adresa aia 192.168.1.1, te autentifici cu numele de utilizator si parla si incepi sa configurezi de aici.

| Kampion a răspuns (pentru sltlp):

Frate, cam dur cu CD, mai bine il pastreaza, nu il arunca. Poate are o problema si numai are CD-ul.

| sltlp a răspuns (pentru Kampion):

Ce probleme. Un router nu il configurezi cu panarama ai de cd. In caz ca nu stii ce face cd-ul, iti zic eu. Foloseste un browser intern din pc, acceseaza router-ul si pe baza paginii 192.168.1.1 incearca sa iti adapteze tie un meniu diferit, mai usor zic ei. Treaba asta nu merge, deoarece ei nu optimizeaza totul, si zic... ei, se descurca ei. Sfatul meu e universaal si pentru orice router. Daca ai cd, il arunci si sa vezi cat de usor configurezi dupa.

5 răspunsuri:
| LivingLouder a răspuns:

Nici mie nu imi merge dar totusi am schimbat ruterul

| micutzafinetze a răspuns:

Daca ai acelasi model ca si mine vezi sa ai wifi pornit la el si dai la proprietati si o sa scrie undeva ''key'' si akkolo bagi parola de la wireless si dai ok sau aplica si va functiona

| CiocolatăCuCăpșuni explică:

Okay, am luat cablul de la router si l-am bagat in laptop si cand am vrut sa ma conectez la internet nu am putut. Din nou mi-a spus ca e limitat. De ce?!

| sltlp a răspuns (pentru CiocolatăCuCăpșuni):

Pai trebuie configurat. Nu merge direct. Configuresi prima data, si raman salvate, dar trebuie configurat odata.
Faci ce am zis eu acolo cu reset etc si asezi cablurile cum am zis, apoi urmezi: http://www.mygarage.ro/......r740n.html

| Mem3nT0 a răspuns:

Buna! Daca provider-ul tau de internet este RCS/RDS si necesita autentificare cu user si parola in cazul asta, te conectezi cu laptop-ul la router dupa care deschizi o pagina web si intri pe ip-ul afisat pe spatele router-ului cu user-ul si parola de acolo, dupa care ii faci setarile ( introduci user-ul si parola de la RCS. 2. Daca ai internet ce nu necesita autentificare cu user si parola trebuie sa setezi mac-ul laptop-ului si in router + ipurile. Astept detalii daca este cazul. Succes!