| maryscumpy2 a întrebat:

Am o problemă cu doua boxe. Am fost la o petrecere cu ele, am dat muzica cam pana la maxim câteva ore, iar după cand sa schimbăm melodia am constatat că boxele nu mai voiau sa cânte, fiind conectate printrun cablu de pc și au început sa scoată un sunet ciudat, tare. Va rog spuneți-mi ce are! Ce pot să ii fac ca să meargă?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acele sunete (haraituri) se aud mai ales sunetele joase (basi) mai puternice, atunci s-a defectat bobinajul din difuzor. Putini stiu sa le re-bobineze si costisitor, asa ca poti cumpara alte boxe in loc.

Daca acel sunet ciudat este un barait amestecat cu muzica si se aude mai mult atunci cand volumul este mic SAU daca sunetul este distorsionat, atunci s-a defectat statia de amplificare.

Oricum, costul va fi suplimentar celui a chefului.

Alta data, daca vrei sa tii chef, foloseste boxe de difuzoare cu putere mai mare de minim 5 ori decat statia de amplificator,!

| Frank51 a răspuns:

Ce boxe? Amplificare activa/pasiva? Daca sunt niste boxe cu luminite colorate nu ma mir ca s-au ars. Daca vrei sonorizare cumpara 2 pasive+amp, nu jucarii.

| Raducons a răspuns:

Ai dat putine detalii, Semnalul l-ai luat din pc sau e o statie, spune ne mai multe

| maryscumpy2 explică (pentru Raducons):

Pur și simplu acum boxele când le bag în priza și la pornesc scot un vâjâit. Și nu știu ce sa le fac

| Raducons a răspuns (pentru maryscumpy2):

Poate este cablu defect, daca nu merg cand pornesti Youtube inseamna ca sunt defecte, sa te uiti sa fie volumul pornit