| danysasuke7 a întrebat:

Buna,am o problema cu laptopul nu imi citeste nici un fel de cd/dvd chestia e ca e nou laptopul si am instalate toate draiverele,cand bag un cd in el apare la mause iconita aia de cd si se aude cand cate un ticait la cateva secunde cand e cd inauntu, poate fi stricat? vreau niste raspunsuri.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poat fii nou daca componentele din el sunt de calitate proastă, la fel ca opticul tău care se pare că s-a dus.Cauze posibile ar fi atingerea accidentală a lentilei acestuia care prin definiție se interzice a fii atinsă, de unde și problemele, sau s-au gripat traversele pe care se deplasează lentila laser, din cauza unei lubreiferi deficitare, inexistente sau acumulării de praf pe vaselina aceea.
Pe scurt, în service cu el sau la garanție să îti schimbe opticul.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuie sa faci cativa pasi inainte de a il duce la service.Cureti lentila laserului cu un kit special de curatare, nu cu spirt, diluanti sau alte dracii.Incerci un cd fara zgarieturi si vezi daca ai aceleasi probleme.

| danysasuke7 explică:

Nu are nici o saptamana laptopul si nu am atins lentila, eu m-am jucat pe el, acum 2 zile am descoperit ca nu ia nici un cd si cand bag cd se invarte iar daca incerc sa intru in cd se blocheaza si trebuie sa scot cd, poate fi o problema software?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danysasuke7):

Deci vede cd-ul dar se blocheaza sistemul cand intri in cd. Poate fi si de la cd-uri sa stii.Incearca un cd /dvd gol. Apropo,ce unitate optica este? Sunt unele care vad cd-urile dar dvd -urile nu, si viceversa. Uncearca aletele, si cd-uri si dvd-uri dar goale. daca pe acelea le vede si le deschide spre scriere, nu are nimic laptopul, buba e din cd-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele alptopuri sunt asa de sensibile incat daca numai un pic e cd-ul sgariat sau deteriorat, blocheaza tot sistemul si trebuie scos cd-ul din unitate.

| danysasuke7 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat cu cd gol si dvd original tot asa face asta e laptopulhttp://www.emag.ro/......DD0KZBBBM/

| Alexiuc a răspuns:

E posibil sa fi stricat dvd-rom-ul deoarece el trebuie sa invarte puternic atunci cand citeste si iti afiseaza continutu dvd-ului/ cd-ului automat. daca nu invarte si numa ticaie inseamna ca e dus.