| Yumen a întrebat:

am o problema cu leptopul meu "HP Compaq Presario CQ56 160SQ". Cand deschid leptopul, totul merge bine pana cand apare sa aleg dintre "Launch Startup Repair" si "Start Windows Normally".
Daca aleg Start Windows Normally atunci cand ajunge la "Starting Windows" mi se face steagul de la windows 7 si imi ramane blocat aproximativ 10 secunde, dupa care apare un blue screen pentru o secunda si leptopul isi da restart singur.
Daca aleg Launch Startup Repair, atunci apare "Windows is loading files", care se incarca, dupa care mi se face ecranul negru fara sa se-ntample ceva, ramane asa.
Am incercat sa pun Windows 7 din nou de pe stick (ca unitatea optica imi este defect), totul merge ok pana cand apas pe "Install now", unde imi ramane blocat la "Setup is starting" dar mouse-ul se poate misca. Daca aleg "Repair your computer" atunci tot imi ramane blocat pe fundalul de la instalarea Windowsul-ui 7. Oricat as astepta tot imi ramane blocat.
Am scos memoriile pe rand (2 sloturi: unul de 2 Gb iar celalat de 1 Gb) dar tot nu a mers.
Cum as putea rezolva problema? sau mi s-a stricat placa de baza. Mentionez ca am dat setarile la bios pe defalut dar tot nu am reusit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba ti s-a defectat HDD, pentru ca el face asemenea blocari, el da bsod-uri daca nu functioneaza corect, din cauza fisierelor corupte/lipsei de fisiere necesare pentru a functiona acel sistem in bune conditii, incearca cu un alt hdd, sau incearca hdd-ul actual la altii, face la fel? Incearca sa il si reinstalezi la alt prieten hdd-ul acela, vezi ce efecte are.

| Yumen explică (pentru anonim_4396):

Am scos HDD-ul din laptop si am bagat intr-un calculator. Efectul putem zice ca ii acelasi : cand pornesc se booteaza, apar cele 2 optiuni, dau la start windows normally si isi da restart pc-ul, apoi ramane blocat la boot. O sa incerca sa bag HDD-ul din nou in calculator si sa incerc sa reinstalez windows-ul, dar dupa cum vad 70% sigur ca mi s-a stricat HDD-ul. Cand mergea leptopul, la instalarea unui program sau joc si la pornire imi facea zgomote mai ciudate de scarctit HDD-ul. Din pacate nu pot sa incerc cu un alt HDD leptopul dar din fericire pot testa HDD-ul.

| dannyel86 a răspuns (pentru Yumen):

Scaneaza hardul de bad-uri sau da-i o resetare completa (formatare) cu softul de pe pagina producatorului hardului. Apoi reincerci instalarea cu un ALTA versiune a sistemului de operare. Poate cel instalat are erori/virusi, ceea ce ingreuneaza si mai tare reinstalarea Windows-ului.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

HDD-ul spun si eu ca este problema.