| amuitat a întrebat:

Buna am o problema cu pc-ul.
Am vrut sa reinstakez windosul asa ca am dat format la hdd dar instalarea sa blocat la 7% si am dat rr si a aparut iar "instalare imediata" dar cand am dat nu imi mai apareau partitile iar acum cand bag dvd-ul imi scrie "an operating system wasn't found. Try disconneting any drivers that don't contain an operating system"
Cum as putea instala windows pe el?
Hdd-ul apare in bios iar la boot am cdrom-ul primul.

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Tu ti-ai facut CD-ul cu windows? Sigur l-ai facut bootabil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil ca dvd-ulsa nu mai fie bun.o simpla zgarietura faca sa se blocheze la instalare si apoi sa iti afiseze acets mesaj. Sfatul meu este sa iti faci un stick boot-abil cu windows-ul dorit si apoi inainte de a instala, setezi din bios sa boot-eze prima data din USB device sau removable device cum iti scrie acolo.

| DryIce a răspuns:

Daca in timpul unui format s-a resetat/oprit sistemul brusc it's bye bye harddisk! Cand faci format risti. Daca se ia curentul in timpul formatului arunci hardul la gunoi. Daca dai reset bye bye. Daca ti s-a blocat in timpul resetului e clar ca e pe moarte hardul. E timpul sa iei altul nou. Sry.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca ti s-a blocat in timpul formatarii e clar ca e pe moarte hardul. E timpul sa iei altul nou. Sry.

| MOvidiu a răspuns:

Sa fie cd/dvd rom primul pe boot in bios -reintroduci cd/dvd cu windows in unitate dupa care dai un restart si apesi orice tasta. zice cv de genu..to boot press any key...winking Mult succes

| amuitat explică:

Dvd-ul e bun am mai bagat windows de pe el dar ce spune DryIce e adevarat?
Si de ce inca il citeste in bios dar nu cred ca il pot folosi?

| Georgescu_Radu_1981 a răspuns:

Am patit si eu chestia asta: in timp ce imi resetam laptopul am uitat sa-l pun la incarcat si s-a descarcat in timp ce se formata. Atunci nu mai aveam niciun Windows pe el. Atunci mi-am facut un disk bootabil cu Windows si totul era ok. Deci nu cred ca ai probleme cu hdd-ul, doar instaleaza un nou windows