| alyzsya a întrebat:

Am o problema cu PC-ul meu. A venit la mine cineva si mi-a instalat niste programe de pe un CD si apoi mi-a pus muzica pe el de pe telefonul lui printr-un USB. Dupa asta l-am inchis si apoi cand l-am deschis din nou nu vedeam decat imaginea desktop-ului. Fara bara de start si fara nici o iconita pe el. Nici click dreapta nu merge si nici ctrl+alt+del. absolut nimic. Am incercat sa reinstalez windowsul dar la fel: imi apare imaginea desktop-ului si atat. Chestia este ca si laptopul lui a patit la fel dupa ce a introdus muzica prin acel USB. Va rog, daca ma puteti ajuta intr-un fel as aprecia. Multumesc!

1 răspuns:
| WPP a răspuns:

Incearca sa dai un clean install la windows, nu repair sau reinstall. Cu siguranta acel cablu a instalat un driver de usb care intra in conflict cu altceva si din cauza asta nu iti porneste. Daca ai dat reinstall toate setarile tale vechi raman, windowsul isi completeaza doar fisierele lipsa sau corupte. Daca ai cunostinte ceva mai avansate de IT ai mai putea sa intri in safe mode si de acolo sa dai delete la driverele de usb: click dreapta pe "my computer" si "manage" dupa care te duci pe "device manager" (iti va arata o lista cu toate componentele calculatorului) undeva in partea de sus ai "view", selecteaza "show hidden devices" acolo ar cam trebui sa identifici respectivul driver de USB si sa il stergi dar asta nu iti va garanta ca va fi totul ok (e foarte greu). Ceea ce ti-as recomanda ar fi sa intri in safe mode (cand porneste calculatorul apesi f8 pana iti apare un meniu) iti salvezi tot ce ai prin my documents, desktop (tot ce crezi tu ca ai prin C:, unde e windowsul instalat) si sa faci un clean install cu format. Bafta!