| Raluca_Denisa_2000 a întrebat:

Am o problema cu routerul meu Netis WF2411, nu ii găsesc rețeaua pe niciun telefon. De fapt ieri tatăl meu a schimbat o priza in casa și a scos toate cablurile din acea priza. Când a băgat cablurile înapoi netul nu mai mergea și rețeaua de la rds&rcs nu este tăiată. SSID-ul rețelei de la router era numele meu, iar de ieri apare Netis și nu ma pot conecta. Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Scos din priza, dintr-un motiv obscur, router-ul s-a resetat la configurarile din fabrica. De asta SSID-ul este schimbat.
Avand Internet de la RCS-RDS, trebuie sa intri in configurarile router-ului, si la sectiunea WAN, sa alegi tipul de conexiune PPPoE. O sa apara doua campuri, in care trebuie sa introduci user name-ul si parola de conectare la reteaua RCS-RDS (le gasesti in contractul cu ei). Salvezi, iti reconfigurezi reteaua wireless (daca vrei) si gata.