Întrebare recomandată | Benyb a întrebat:

am o problema cu stik ul si nu stiu daca este o hardware sau software. Deci am la laptop 2 versiuni de USB- am 2 porturi cu versiunea 2.0 si un port cu versiunea 3.0. Am copiat un fisier pe el si am vrut sa ma duc la cineva sa ii dau acel fisier. Am reusit sa copii fisierul pe stick, dar cand am vrut ii dau ce aveam pe stick acelei persoane CALCULATORUL LUI NU MAI CITEA STICK UL (care are doar versiunea 2.0) Am venit acasa si am incercat sa il pun sa vad daca merge si MERGE DOAR PE VERSIUNEA 3.0. Pe versiunea 2.0 si pe laptopul meu si pe PC ul lui zice ca a depistat ceva dar nu functioneaza corect.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Incearca asa: Scoate calculatorul din priza si apasa pe butonul de pornire asa cu el scos din priza cca 5-10 secunde (se golesc niste condensatori de curent). Apoi conecteaza-l la priza si porneste-l normal si apoi introdu stick-ul in USB ->s-ar putea sa-l recunoasca acum! Aceasta procedura reseteaza Embedded Controller (CE)
Daca nu merge, dezinstaleaza driverul de la USB 2.0 si reinstaleaza-l
1]Go to control pannel
2]Go to System and Security
3]Go to Device Manager
4]Click Universal Serial Bus Controllers
5]Right click the USB
6]Click Uninstall
then Reboot computer while pendrive is inserted in USB
Then connect to the internet.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Si ce anume zice ca a depistat? ''a depistat ceva''...nu e concludent!

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Benyb explică (pentru neluL):

Apare un balon de notificare in dreapta jos si scrie asta ------ One of the USB devices attached to this computer has malfunctioned, and Windows does not recognize it. For assistance in solving this problem, click this message. Repet ca USB 3.0 merge absolut normal. Daca era invers da mai ziceam si eu ca e o problema cu driverul de USB 3.0 dar asa...

| Benyb explică (pentru neluL):

Man. sunt 2 probleme. 1- Am laprop. 2- Stick ul are ceeasi problema si in PC ul acelei persoane care inainte mergea fara probleme.

| neluL a răspuns (pentru Benyb):

Eu vorbesc doar de laptopul tau si atat! Am inteles ideea.
Atunci scoate si bateria si apoi apasa pe butonul de pornire.

| Benyb explică (pentru neluL):

Man, am inteles ca tu te referi doar la laptopul meu, numai ca ti-am zis ca si la altcineva care mai inainte mergea, are exact aceeasi problema ca la mine pe laptop. Deci cumva eu cred ca e dus stick ul. Probabil ca stick ul are 2 canale- Unul pe USB 2.0 si unul pe USB 3.0 din care canalul de USB 2.0 s-a ars saau posibil ca am zis o mare tampenie. happy

| neluL a răspuns (pentru Benyb):

''posibil ca am zis o mare tampenie''Mda big grin Incearca sa-l formatezi si probeaza-l din nou. Chestia este ca pe USB 3.0 functioneaza si un stick cand se arde...se arde cu totul.

| neluL a răspuns (pentru Benyb):

Incearca asa: Scoate calculatorul din priza si apasa pe butonul de pornire asa cu el scos din priza cca 5-10 secunde (se golesc niste condensatori de curent). Apoi conecteaza-l la priza si porneste-l normal si apoi introdu stick-ul in USB ->s-ar putea sa-l recunoasca acum! Aceasta procedura reseteaza Embedded Controller (CE)
Daca nu merge, dezinstaleaza driverul de la USB 2.0 si reinstaleaza-l
1]Go to control pannel
2]Go to System and Security
3]Go to Device Manager
4]Click Universal Serial Bus Controllers
5]Right click the USB
6]Click Uninstall
then Reboot computer while pendrive is inserted in USB
Then connect to the internet.