| anonim0006 a întrebat:

Am o problemă cu sunetul de la calculator! Am avut Windows Xp, dar mi-a instalat cineva Windows 7 Home Premium care nu a fost prea că era de pe internet.L-am dus mai apoi la reparat, mi-a pus un card de 1 GB la placa video și mi-a instalat Windows 7 Ultimate pe 32 de biți. Driverele sunt ultimul model, am încercat cu mai multe programe.Doar unul îmi zicea că ceva de drivere sau de placa de sunet și zicea că e ceva în neregulă.Am dat la detalii și mi-a zis ca este "obsolete".(din engleză în română înseamnă și uzat).Mi-am cumpărat boxe noi, nu merg nici ele.Mai este ceva:dacă dau la sunetul de pe desktop, e pe maxim și scrie:"Fără sunet Digital Audio(S/PDIF)". Am încercat din calculator toate variantele, tot nu merge.E din BIOS sau e placa audio arsă? Dau fundiță pentru cel mai bun răspuns!

2 răspunsuri:
| roberthaaa a răspuns:

Ai incercat sa cauti alt driver de sunet? Poate cel instalat nu este cel compatibil cu placa ta de sunet, desfa capacul la unitate uita-te ce placa ai si cauta pe net la specificatii ce driver ti se potriveste. Daca nu e nici asta, imprumuta alta placa de sunet care sa fie compatibila pc-ului tau si fa-i proba..sau daca vrei si ai posibilitatea cumpara-ti alta noua si incearca. Bafta!

| Sorinred a răspuns:

Salut, cauta la producator Placi de baza ( daca este sunet onboard ), si vezi acolo daca are cel putin pentru vista daca nu gasesti pentru win7, insa va trebui instalat manual cel de vista si iti va functiona. Insa daca ai o "RUPCIUGA DE PC" veche, tuseste win7 pe el, pune inapoi xp si ai rezolvat problema.